Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonları, Hava Değişimlerini Seviyor!

Avrasya Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Mehmet Ali Talay, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyen unsurları anlatıyor.

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde hava olaylarında meydana gelen değişimler, vücudun doğal dengesini hayli bozuyor. Özellikle yetişkinlere oranla savunma mekanizmaları daha zayıf olan çocuklar, yaşanan hava değişimlerinden çok daha fazla etkileniyor ve vücutları virüslere karşı daha savunmasız hale geliyor.

YILDA 7-8 KERE ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU GEÇİREBİLİR.

Hepimizin soğuk algınlığı olarak bildiği üst solunum yolu hastalıkları, 200'den fazla virüsün sebep olduğu ve hemen hemen her çocuğun yaşadığı bir sağlık problemidir. Öyle ki, bir çocuk yılda 7-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, sanılanın aksine havanın soğuması ya da çocuğun üşümesiyle ilgili değildir. Kış aylarında çocukların daha fazla kapalı ortamda bulunması ve virüs alışverişinin daha fazla olmasıdır.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Üst solunum yolu enfeksiyonları semptomları çocuk virüsü aldıktan 1-3 gün sonra başlar ve genellikle 1 hafta sürer. Bu süre çocuktan çocuğa değişkenlik gösterir. (1-2 haftaya kadar sürebilir)

- Bebeklerde, huzursuzluk, hafif ateş, burun tıkanıklığı, uyku sorunları, bazen kusma, ishal olabilir.

- Daha büyük çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda kaşıntı, boğaz ağrısı, halsizlik, hapşırık, geniz akıntısının yol açtığı hafif öksürük vardır.

HASTALIĞIN EN ETKİLİ TEDAVİSİ, DİNLENMEDİR

Aileler çocuklarının derslerden geri kalmaması için hastayken de okula devam etmesini isteyebiliyor. Bu diğer öğrenciler için de riskli bir durum. Çünkü soğuk havalar nedeniyle sınıflar yeterince havalandırılamıyor ve kişi başına düşen temiz hava hacmi yetersiz kalıyor ve hastalıklar daha çabuk yayılabiliyor. Ayrıca hasta çocuk okula devam ettiğinde, iyileşme süreci uzayabilir. Bu nedenle öncelikle hasta çocuğun bir sağlık kuruluşuna götürülmesi ve evde dinlendirilmesi, tedavi edilmesi gerekiyor. Velilerin, öğrencinin dengeli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi lazım. Çocuklar her gün süt, yumurta, sebze, meyve yemeli. Her gün et ya da kurubaklagillerden yeterli miktarda yiyerek protein ihtiyacı karşılanabilir. Ancak velilerin yanı sıra okullar da önlem almalı. Okulda gıda hizmetlerinde çalışan personelin sağlıklı olması, hijyen kurallarına uyması, sınıflarda ise yeterli havalandırmanın sağlanması gerekiyor.


DOKTOR VERMEDİKÇE İLAÇ KULLANMAYIN

Antibiyotikler bakterilere karşı etkili ilaçlardır. Ancak üst solunum yolu enfeksiyonların çoğunluğu viral olduğu için antibiyotik almak gereksizdir. Enfeksiyonların uzun sürmesi ve sinüzit, orta kulak iltihabı veya akciğer hastalığına yol açması durumunda antibiyotiklerden yardım alınır. Akut rinosinüzitte semptom ve bulgular ile bakteriyel-viral enfeksiyon ayrımı yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Akut orta kulak iltihabında yakın izlem mümkünse, antibiyotik hemen başlanmayabilir. Ancak, yakın izlemde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle genellikle tanı alan çocuklarda antibiyotik tedavisine başlanması gereklidir. Yine, akut boğaz enfeksiyonlarında ateşin 38 dereceden fazla olması ve boyunda ağrılı lenf bezi bulunması antibiyotik kullanımını gerektirir.

Çocukları enfeksiyonlardan korumak için ne yapılmalı?

- İlk anlarından itibaren tüm aşılarını yaptırmamız gerekir.

- Ellerini düzgün ve sık yıkamasını sağlayın.

- Düzenli ve sık beslenmesini sağlayın.

- Yeterli miktarda sıvı tüketmesini sağlayın.

- Uyku alışkanlığının düzgün olmasını sağlayın.

- Mevsimine uygun kıyafetler seçmesini sağlayın.

- Düzenli spor yapmasına yardımcı olun.
 

İlgili Sağlık Konuları