Çocuğumun Dersleri Çok Kötü Ve Çok Öfkeli!

"Çocuğum okula devamsızlık yapıyor.", "Sürekli öfkeli tavırlar, sorumsuz davranışlar sergiliyor.", "Sigara veya uyuşturucu kullandığından şüpheleniyorum.", "Dersleri kötü gidiyor.", "Özgüven eksikliği var." cümlelerini sık sık aklınızdan geçiriyor musunuz?

 

Belki de çocuğunuzun Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) vardır. DEHB Koçluk Akademisi, size ve çocuğunuza koçluk hizmeti vererek, bu rahatsızlıkla baş etme konusunda yardımcı oluyor.

Son 40 yıldır yapılan çalışmalar sonucu DEHBnin genetik ve biyolojik bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. DEHB, bireyin genetik ve çevresel biyolojik faktörlerin etkileşimi sonucunda beyninin ön bölgesinde oluşan bir bozukluktur.

Beynin ön bölümündeki çalışmayı düzenleyen kimyasal maddeler olan Dopamin ve Noradrenalin DEHB olanlarda normalden daha az aktivite gösterir ve bunun sonucunda DEHB belirtileri görülmeye başlar, yani beyin hücreleri arasında mesaj taşımaya yarayan kimyevi maddelerin dengesizliğinden dolayı mesaj taşınamayabilir. Bu maddeler, öğrenme, uyku, duygu durumu ve hareketi içeren birçok faaliyeti yönetir.

DEHB belirtileri ergen bireylerde, okul devamsızlığı, öfkeli tavırlar, sorumsuz davranışlar, sigara, uyuşturucu kullanma eğilimi, kötü dersler ve özgüven eksikliği olarak görülebilir DEHB, kolay tanınabilen ve tedavisi olan bir bozukluk olmasına karşın çok bilinmemesi nedeniyle genellikle ciddiye alınmayan bir durumdur.

DEHB; anne-babanın çocuğuna hatalı davranması gibi nedenlerle oluşmaz ancak, anne-babanın hatalı tutumları DEHB belirtilerinde artışa veya DEHBye başka psikiyatrik sorunların eklenmesine yol açabilir. DEHB'li çocukları olan anne babaların işi daha zordur, tutarlılık göstermeleri zorlaşır, bu durumla başa çıkabilmek için desteğe ihtiyaç duyarlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka)sadece ergenlerin değil, tüm DEHBli bireylerin, DEHB rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. Koçlar; çalışmalarını psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyorlar.

İlgili Sağlık Konuları