Cildinizi Güneş Işınlarından Bu Besinler Koruyor

Güneş yanığıyla baş etmek için yaz aylarında hangi besinleri tüketmeliyiz?

“Yediğimiz şeylerin güneş yanığıyla ne alakası var” demeyin! Yapılan araştırmalara göre yazın tüketeceğiniz bazı besinler vücudunuzu güneş yanığından ve cilt kanserinden koruyabiliyor!

Yaz aylarında, özellikle açık tenlilerin en büyük sorunlarından biri olan güneş yanığına farklı bir çözüm alternatifi bulundu! Yapılan araştırmalara göre, besin değeri yüksek bazı yiyecekleri tükettiğinizde cildinizin UVA ve UVB ışınlarına karşı direncini artırabiliyorsunuz. Peki, güneş yanığıyla baş etmek için yaz aylarında hangi besinleri tüketmeliyiz?

Domates

Eğer cildinizin güneşe karşı daha dirençli bir hale gelmesini istiyorsanız, yaz aylarında en çok tüketmeniz gereken besinlerden ilki domates. Cildin güneşe karşı dirençli hale gelmesini sağlayan likopen, domateste fazlasıyla bulunuyor. Böylece, cildiniz güneş karşı daha dayanıklı hale getiriyor.

Karpuz

Yaz aylarında soğuk karpuz yemeği neredeyse herkes sever. İşte bu zevk aynı zamanda vücudunuzu güneşe karşı içeriden de destekleyerek güneşe karşı daha dirençli hale getiriyor.  Çünkü karpuz da domates gibi yüksek miktarda likopen içeriyor.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler sadece sindirim sisteminiz için faydalı değil. Bu tür sebzeler aynı zamanda daha sağlıklı ve güçlü bir cilde sahip olmanıza da yardımcı oluyor. Yeşil yapraklı sebzelerin sırrı içeriklerinde bulunan, özel bir antioksidan tipi olan karotenoid. Karotenoid sayesinde cildinizi güneş yanıklarına karşı çok daha dayanıklı bir hale getirebilirsiniz.

Brokoli

Brokoli içeriğinde bulunan karotenoid sayesinde cildinizi güneşe karşı korurken, vitamin ve mineraller sayesinde de cildinizin çok daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlıyor.

Badem


Cildinizi güneşe karşı güçlendirmek istiyorsanız içeriğinde Omega 3 bulunan besinler tüketmeniz gerekiyor. Bu konuda ise size yardımcı olabilecek en önemli besinlerden biri badem. Badem içeriğinde bulunan Omega 3 sayesinde sizi cilt kanserine karşı koruma özelliğine de sahip.

Somon balığı


Çiftlikte yetiştirilmemiş somon balığı hem Omega 3, hem de cildinizin UV ışınlarına karşı direncini artıran D3 vitamini açısından oldukça zengin olan bir diğer besin kaynağı. Ayrıca somon balığı cildinizi içerden destekleyen bir antioksidan olan astaksantin açısından da oldukça zengin.

Karides

İçeriğinde bulunan astaksantin, Omega 3 ve D3 vitamini sayesinde karides cildinizi güneş ışınlarına karşı içeriden desteleyeceği gibi, aynı zamanda sizi yaşlanma etkilerine karşı da koruyacaktır.

Alabalık

İçerik bakımından somon ve karidesle benzeşen alabalık da cildinizi güneşe karşı güçlendirecek bir diğer önemli besin kaynağı.

Avokado

Avokado içeren ürünlerin güneş yanıklarına iyi geldiğini biliyoruz. Peki, avokado tüketmenin güneş yanıklarını engellediğini biliyor musunuz? Avokadonun içinde bulunan E vitamini, güneşin zarar verdiği hücrelerinizin yenilenmesini sağlıyor.

Yeşil çay

Sıcak yaz günlerinde içeceğiniz soğuk yeşil çay sadece serinlemenize değil, aynı zamanda cildinizin güneşe karşı daha dirençli olmasına da yardımcı oluyor. Yeşil çay aynı zamanda içeriğindeki polifenoller ve epigallocatechin sayesinde sizi kansere karşı da koruyor.
 

Kaynak:Womenist.net
 

İlgili Sağlık Konuları