Büyük Göğüslü Kadınlar Çok Dertli!

Büyük ve sarkık göğüsler günümüzde birçok hanım için sorun oluşturmaktadır.

Büyük göğüsleri gizlemek, onların ağırlığını taşımak, uygun beden sütyen bulmak, omuzların sütyen askılarından çökmesi, terleme yapması, hepsi ayrı ayrı dertlerdir ve biraraya gelince dayanılması çok zor olur. Peki neden büyüyor göğüsler, çaresi nedir?

Göğüs büyümesi genç kızlıktan beri varolabilir (virjinal hipertrofi), sonradan şişmanlama ile ortaya çıkabilir, gebelik sonrasında göğüsler büyük kalabilir, bazı hormonal ilaçlar (kortizon vb) kullanımı sırasında veya sonrasında göğüs büyümesi olabilir. Bazan da bizzat göğüsün kendisinde bir kitle özellikle tek göğüsü büyütür

Ailevi yatkınlık bu sebeplerden herhangi biri ile beraber ortaya çıkabilir. Hormonal sebep sonlandığı takdirde genellikle meme büyümesi durur. .

Makromasti olarak adlandırılan meme büyülküğü bazan o kadar ileri boyutlara ulaşır ki Gigantomasti (dev meme) şeklinde tezahür eder. Hem çok büyük hem de çok sarkık olan göğüsler artık vücuttan ayrı birer parça gibidirler.

Göğüs büyüklüğü nedeniyle başvuran bir hanımda öncelikle göğüs muayenesi yapılmalıdır. Göğüs ölçüleri de bu arada kayıt edilir. Memelerde ve koltukaltlarında kitle bakılır. Önceki meme hikayesi öğrenilir (şüpheli kitle, akıntı vb) ve nihayet ailedeki meme hastalıkları sorgulanır.

Daha sonra gerektiği durumlarda memelerin ultrasonik incelenmesi istenebilir. Ultrason tetkiki kolay ve zararsızdır, ışın alınmaz ve memelerdeki şüpheli kitleler hakkında iyi bir fikir verir. Öyle ki bu ultrasonda şüpheli bir kitle çıkarsa küçültme ameliyatında bu kitle çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilebilir.

Göğüs büyümesi devam ediyorsa büyümenin nedenlerine yönelik testler istenir. Göğüs büyümesi durmuşsa meme küçültme ameliyatına karar verilebilir. Hastanın beklentileri burada önemlidir. Kaç bedene kadar küçültme istediği, kalacak izlerin yerleri ve benzeri ayrıntılar tartışılır.

Meme küçültmede ameliyatlarında fazla meme dokusu ile birlikte fazla deri de atılır bu nedenle genellikle ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz dekolteden gözükmeyecek şekilde meme altında kalır.

Operasyonun yapılması için kişinin sağlık durumunun elverişli olması lazımdır. Sağlık durumu genel sağlık testleri ve kişinin durumuna özel tetkikler ile anlaşılabilir. Uzman doktor bu testlerin sonucunda özel bir riski yoksa ameliyata karar verir.

Meme küçültme ameliyatı meme kanseri olma şansını otomatikman azaltır. Meme dokusu ne kadar küçülürse kanser gelişme şansa da o kadar azalır.

Meme küçültme ameliyatlarını Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanları yapabilir. Genel beden ölçüleri ve göğüs kafesine uygun olarak, hastanın beklentileri de dikkate alınarak işaretleme yapılır. Meme başı büyükse onun da küçültülmesi planlanır. Ayakta yapılan bu işaretlemeye ameliyat sırasında uyulur çünkü yatarken ölçüler değişmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi ile yapılır ve genellikle 3-4 saatte tamamlanır. Gerekli miktarda deri ve meme-yağ dokusu çıkarılırken meme başı olması gereken yere süt kanalları ile beraber taşınır. Kalan meme dokusuna şekil verilir ve göğüs ön duvarına dikişlerle asılır. Olası kan ve sıvı birikimini önlemek için vakumlu dren konur ve dokular gizli dikişlerle kapatılır. Dren yeri ve bazı kritik bölgeler hariç genellikle alınacak dikiş yoktur ve gizli dikişler kendinden erir.

Op. Dr. M. Nebil Bozdogan
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

İlgili Sağlık Konuları