Bursa'da "Di·yabeti·k Ayak Eği·ti·m Poli·kli·ni·ği·" Açıldı

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Hizmet binasında "Diyabetik Ayak Eğitim Polikliniği" açıldı.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek Hizmet binasında "Diyabetik Ayak Eğitim Polikliniği" açıldı.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, poliklinikte, şeker hastalarının diyabetik ayak ve yaralarının tedavisi yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen hastane yöneticisi Doç. Dr. Soner Cander, diyabetik ayak hastalığının diyabet sonucu oluşan tedavisi zor bir hastalık olduğunu ifade etti.

Bu hastalığa sahip kişilerin çoğunun farklı kliniklerde tedavi gördüğünü aktaran Cander, "Polikliniği açmaktaki amacımız, tek bir multidisipliner poliklinik olarak çalışmak ve diyabetik hastalarda diyabetik yara oluşmasını önlemek. Nilüfer ek hizmet binasında açılan polikliniğe vatandaşlar, çarşamba ve cuma günleri öğleden sonra direkt olarak başvurabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı Dr. Bekir Selim Bağlı ise, diyabetin her geçen gün yaygınlaşan ve iyi tedavi edilmediğinde vücutta birçok komplikasyona neden olan bir hastalık olduğunu vurguladı.

"Diyabetik ayak ve yara açılması, hastaların konforunu etkileyen ve onların normal yaşamını kısıtlayan, hatta uzuv kaybına neden olabilen bir komplikasyondur." ifadesini kullanan Bağlı, şunları kaydetti:

"Çeşitli birimlere başvuran hastaların tedavileri tam anlamıyla yapılamıyor ve hastalar toplumda yanlış bilinen kültürel yöntemleri kullanabiliyor. Böyle durumlarda yaraların iyileşme şansı azalıyor. Erken dönemde yakalanan yaraların tedavi şansı daha yüksek. Hastalar, takip amacıyla polikliniğimize geldiğinde diyabetik ayak risk değerlendirmesini yapıyoruz. Uluslararası değerlendirme cetvellerine göre hasta değerlendirmelerini periyodik olarak tekrarlıyoruz. Yara şikayeti olan hastalara hem yara bakımı, hem de sonrasında tekrarlamaması için gerekli eğitimleri veriyoruz. Zaten bu polikliniğin asıl amacı, risk grubundaki bireylere henüz hasta olmadan ulaşmak ve eğitim vermek."