Böbrek Hastası Olduğumuzun Farkında Değiliz!

Böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek için 21 ilde araştırma yapan ''Böbrek Sağlığı Otobüsü'' yolculuğunu bugün tamamladı.

Böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek için 21 ilde araştırma yapan ''Böbrek Sağlığı Otobüsü'' yolculuğunu bugün tamamladı. Türk Nefroloji Derneği'nin kampanyası ile 6 bin 500 kişi böbrek taramasından geçildi. Araştırmanın sonuçlarına göre, 10 kişiden biri böbrek hastası olduğunu bilmiyor.

Türk Nefroloji Derneği'nin böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek için başlattığı kampanya kapsamında 21 il gezildi, 50 binin üzerinde kişiye ulaşıldı ve 6 bin 500 kişinin böbreği tarandı.

Çıkan sonuç ürkütücü... Buna göre, her 10 kişiden biri böbrek hastası ancak bunun farkında değil.

Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Kenan Ateş'e göre de, Türkiye'de böbrek hastalığının farkındalığı çok düşük seviyelerde.

Tarama çalışmasına katılan bireylerin yüzde 13'ünde kronik hastalık tespit ettiklerini belirten Ateş, "Çok azı farkındaydı bunun. Örneğin 'Hastalığınız var mı?' sorularımız içinde 'Böbrek hastalığınız var mı?' şeklinde soru vardı. Buna evet diyenler yüzde 1.4'tü" dedi.

Böbrek hastalığında pek çok belirtinin ileri safhalarda ortaya çıkması da hastalığın farkındalığını güçleştiriyor.

Ateş, "Sinsi seyreden bir hastalık eğer risk altındaysak. Kimler risk altında? Şeker hastalığı olanlar, kan basıncı yüksek olanlar. Bu kişilerin belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden mutlaka doktor kontrolüne gitmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Taramalardan çıkan bir diğer çarpıcı tespit de obeziteye dair.

Kadınlarda biraz daha yüksek olmakla beraber tarama yapılanların yüzde 26.5'inde obezite tespit ettiklerini ifade eden Ateş, "Gerek obezite gerek şeker gerek hipertansiyonu olanlarda kronik böbrek hastalığı sıklığının belirgin olarak daha yüksek olduğunu saptadık" dedi.
 

İlgili Sağlık Konuları