Beyaz dişler ile daha özgüvenli bir gülüş mümkün!

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, estetik diş hekimliğinde ve gülüş tasarımında dişlerin beyaz kısmı yanında diş etlerinin de büyük rol oynadığını belirtti.

"GÜLMEK KABUSUNUZ OLMASIN…"

Dişlerin birinin kısa birinin uzun olması diş etine doğru veya kişi güldüğünde diş etleri çok fazla görünüyorsa toplum tarafından hoş görünmediğini kaydeden Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, "Güldüğünde diş etleri çok görünen bireylerin 3 büyük dezavantajı vardır. Birincisi, estetik görünmez. İkincisi, böyle bireylerde genelde dişler gereğinden kısadır.

Diş etinin çok görünmesi, dişlerin kısa olması ve dudakların ince olması kişinin gülüşünü olumsuz yönde etkiliyor. Bazı bireyler bu durumdayken gülemez hale geliyor veya gülüşünü çok kısıtlar hale geliyor" dedi.

PEMBE ESTETIK ILE DOĞAL BIR GÜLÜŞ ELDE ETMEK MÜMKÜN

Diş etleri gülüş esnasındaki en önemli kriterlerden biridir. Estetik bir gülümsemenin yalnız beyaz, muntazam dişlerle değil, bu dişlere uyumlu diş etleri ile mümkün olduğuna dikkat çekmek gerekir. Estetik dişeti uygulamalarının pembe estetik olarak tanımlanabiliriz. "Diş etlerinin sağlığı, rengi ve seviyesi diş estetiğini tamamlar", göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülüş sağlamanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Ağrısız sızısız pembe estetik Pembe estetik adını verdiğimiz bölgede en çok karşılaştığımız sorun, gereğinden fazla görünen dişetleri ya da asimetrik dişeti seviyeleridir. Elbette bu durumu düzeltmeden estetik bir diş hekimliği uygulamasından bahsetmek imkânsızdır.

Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan ve "Gingivoplasti" adı verilen küçük bir operasyon ile bu tıp fazla görünen ya da asimetrik seviyedeki dişetlerini düzeltmek mümkündür. Hastaya yapılacak lokal anestezi ile hasta hiçbir şey hissetmeden lazerle fazlalık olan bölge çıkarılıyor. Eğer gerekiyorsa ardından uygulanacak Laminate Porselen ya da metal desteksiz Zirkonyum porselenler ile de beklentilerin ötesinde estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Pembe estetik yöntemi ile kişinin bu durumundan 15 - 20 dakika gibi kısa bir sürede kurtulduğunu ifade eden Diş Hekimi. Çağdaş Kışlaoğlu, şöyle konuştu:

"Pembe estetikte; diş etleri özel bir lazer veya elektro cerrahi yöntemi ile yukarı doğru çekilebiliyor. Burada dikkat etmek gereken şu çok detaylı bir şekilde diş etinin cebinden almak lazım ayrıca bazı durumlarda dişin kemiğinden de alınarak yapılan yöntemler var. Hekim ve hasta bir araya gelerek işlemin artılarını ve eksilerini değerlendirerek karar vermelidir. Diş eti cebinden alınarak yapılan bu yöntem çok kolay bir uygulamadır. Lazer veya elektro cerrahi ile yapıldığı için ağrısız ve kanamasız bir işlem olmakla beraber kişi tedavi sonrası günlük hayatına devam edebilmektedir. Pembe estetik tedavisinin faydası ise kişinin diş etleri daha az görünüyor ve dişler ortaya çıkarak daha büyük hale geliyor. Pembe estetik yaptırmak isteyen kişinin dişlerinde sorunlar var ise estetik işlemi gerçekleştikten sonra lamineler yapılmalı veya zirkonyum diş kaplama yapılmalı" diye sözlerini noktaladı…