Beyaz Çay Çok Para Etti, Özel Sektörün Elinde Kalmadı, Sahtesi Piysada

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, otun doğranmış şekillerini piyasaya beyaz çay diye sürmeye çalışanların olduğunu söyledi.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kurutulmuş otu beyaz çay diye piyasaya sürmeye çalışanların bulunduğunu belirterek, "Beyaz çay yerine ot satın almayın" dedi. Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 yılında üretimine başlanan beyaz çayda ilk yıl 400 kilogram, 2015 yılında 350 kilogram üretim gerçekleştirildiğini söyledi.

"ÖZEL SEKTÖRDE BEYAZ ÇAY KALMADI ÇAYKUR'DA VAR"

Özel sektörün elinde beyaz çayın kalmadığını, ÇAYKUR'da ise az miktarda bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Maalesef yüksek miktarda talepler karşılanamıyor. ÇAYKUR 20 gramlık kutular halinde satışını sürdürüyor. Talep fazla olduğu için 2016 yılında biraz daha özverili çalışarak miktarı artırmak zorundayız" diye konuştu.

YURT DIŞINDAN GELEN CİDDİ TALEBİ KARŞILAYAMIYORUZ

Yurt dışından gelen ciddi tekliflerin ürün azlığı nedeniyle karşılanamadığını vurgulayan Erdoğan, "Özellikle Fransa'dan ciddi talepler var. Amerika'dan da yıl başında 100 kilogram beyaz çay talebi oldu ve karşılanamadı. Önümüzdeki sezon üretilecek çaydan karşılamayı teklif ettik. Beyaz çayın ilacı destekleyici görev yapması, içerisindeki etken maddenin bazı hastalıkların tedavisinde etkili olması talep yığılmasına neden oldu. Ürün geliştirme çalışmasını gerçekleştirirsek gelecek yıl bu talebi karşılayabilecek durumdayız" değerlendirmesinde bulundu.

"PİYASAYA SAHTE ÜRÜN SÜRDÜLER"

Talebin karşılanamamasının aldatıcı ürünlerin piyasada yer bulmasına neden olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

Beyaz çay yerine ot satın almayın"Piyasada bazı ürünleri, doğranmış 2,5 yaprak çayı Türk beyaz çayı diye piyasaya sürmeye çalışanlar var. Daha düşük ve farklı fiyattan satılmaya çalışılıyor. Taklitlerine itibar edilmemesi ve iyice irdelenerek alınması gerekiyor. Özellikle ÇAYKUR'un hazırladığı tanıtımların internet ortamında izlenerek beyaz çayın alınmasını tavsiye ediyoruz. Otun doğranmış şekillerini piyasaya beyaz çay diye sürmeye çalışanların olduğunu biliyoruz. Sallama çayların, beyaz çay diye piyasaya sürülmeye çalışıldığını, bazı aktarlarda yeşil çayın doğranmış şeklinin beyaz çay diye piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Bunlara kanmamak gerekiyor. Tüketicilerin güvendikleri markalardan ürün almalarını tevsiye ediyoruz."

"GELECEK YIL LOGOLU SATILACAK"

Ürünün çok az miktarda üretildiğine ve piyasada çok fazla talebinin bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Gelecek yıl, Bakanlık nezdinde ve çay üreticilerinin yapacağı çalışma ile tescilli ve logolu şekilde Türk beyaz çayının satılması noktasında daha güvenli bir ortam oluşacaktır.

Erdoğan, 2 yıllık bir çalışmanın ardından tam organik doğal çayı piyasaya süreceklerini bildirdi.

"ÇİN BEYAZ ÇAYI İLE KARIŞTIRMAYIN"

Erdoğan, Türk beyaz çayı ile Çin'de üretilen beyaz çay arasında çok fark olduğunu kaydederek, "Çin'de doğranmış yapraklar beyaz çay diye piyasaya sunulmuş. Çin çayı da Türk beyaz çayı diye satılmaya çalışılıyor. Buna da dikkat edilmesi gerekiyor. Tüketici aldanmamalı" dedi.