Bebeklerin Diş Sağlığı Önemlidir!

Bebek annenin dişlerindeki kalsiyumu almaz. Anne yeterince kalsiyum alıyorsa zaten problem yoktur. Almıyorsa, bebeğin gereksinim duyduğu kalsiyum annenin dişlerinden değil kemiklerinden sağlanır.

Hamile kadınların tablet olarak florür almalarının bebeklerinin diş sağlığı açısından bir faydası yoktur. Hamile kadının ateşi yükselirse kan dolaşımındaki kalsiyum-fosfor dengesi bozulur. Bu da kimi zaman oluşmakta olan bebeğin diş yapısının kalitesini ve formasyonunu bozar.

Vaktinde doğan çocuklarda daha az çürüğe rastlanır.

Hamile iken kesinlikle tetrasiklin içeren antibiyotik kullanmayın.

Kendi ağız hijyeninize özen gösterin. Bebekler ağızlarında çürüğe sebep olan bakterilerle doğmazlar. Siz bebeğinizi öpüp severken ağzınızdaki bakterileri ona geçirirsiniz.

Bebeğinize florür verirken dikkatli olun, fazla kullanım zararlıdır.

Ateşli çocuk hastalıklarından bebeğinizi 3-4 yaşına gelene kadar uzak tutmaya çalışın. Ateşli hastalıklar kalsiyum-fosfor dengesini bozar ve dişlerde oluşum bozukluklarına sebep olabilir. Bebeğinize antibiyotik olarak tetrasiklin vermeyin.

Bebeğin emme arzusu engellenmemelidir. Emzik veya parmağını emmesi doğaldır. Hatta diş ve kas gelişimi için gereklidir.

Parmak emme en geç 4,5 yaşında bırakılmalıdır. Bu yaştan sonra devam ederse dişlerin çarpık gelişmesi ihtimali artar.

Emzirilen çocuk dilini ve ağız çevresindeki kaslarını kuvvetlice çalıştırmak zorundadır. Oldukça yorucu bir aktivitedir. Oysa biberonda olay farklıdır, sürekli bir şekilde şişeden süt akar, ağzındaki kaslar o kadar kuvvetli çalıştırılmaz. Oysa bu kaslar dişler sürmeye başladığında onları doğru yerine yerleştirecek olan tek kuvvettir.

Bebeğinizi hafifçe dik şekilde emzirin, yatırılıp ağzına sıvı akıtılan çocuk boğulmamak için dilini doğal olmayan bir şekilde ileride tutmak zorunda kalır.

Creadenta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

İlgili Sağlık Konuları