Babalar Günü Hediyesi Karaciğerini Verdi

Babalar Günü'ne bir kaç gün kala en anlamlı hediye Bursa'dan geldi. Meliha Taşlıçay karaciğer hastası olan babasına kendi karaciğerinden bir parça verdi.

 

Karaciğer hastası 62 yaşındaki Yahya Taşlıçay, kızı Meliha Taşlıçay'ın kendi karaciğerinden bir parça vermesi sayesinde hayata döndü.

KIZININ SAĞLIĞI BOZULUR KORKUSUYLA NAKLİ İSTEMEMİŞTİ

10 yıl önce yakalandığı siroz ve ardından oluşan kitle nedeniyle karaciğer nakli gereken Emekli Teknisyen Yahya Taşlıçay uygun karaciğer aramaya başlamıştı. Taşlıçay'ın eşi diyabet hastası olduğu için nakle uygun olmayınca küçük kızı Meliha Taşlıçay babasına karaciğerinden parça vermek istedi. Fakat kızının sağlığını düşünerek buna şiddetle karşı çıkan Taşlıçay kızının ve doktorların çabası ile ikna oldu.

KIZIM BANA YENİ BİR HAYAT HEDİYE ETTİ

Ameliyata alınan baba-kız başarılı bir operasyon geçirdi. Yahya Taşlıçay Kızım Babalar Günü'nde yeni bir hayat verdi! dedi. Meliha Taşlıçay da  Babalar Günü'nde babama sarılıp onu kucaklayabilecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum diye konuştu.

 

KARACİĞER HASTALIĞINA DİKKAT

Karaciğer rahatsızlıkları tüm organizma üzerinde ağır etkiler oluşturabilir. Bu sebeple karaciğer rahatsızlıklarının ciddiye alınması gerekmektedir. Pek çokkaraciğer rahatsızlığı anca belirli bir zaman geçtikten sonra kendini belli etmektedir.Karaciğer aldatıcı yönü, acı ve ağrı duyusunun olmaması ve herhangi bir belirti ya da işaret vermemesidir. Meydana gelen olası şikayetler belirsizdir. 


BU BELİRTİLERE DİKKAT


Karaciğer rahatsızlıklarının kendine göre belirtileri mevcuttur. Bunlardan biri halsizliktir. Kronik bir halsizlik durumunda karaciğer rahatsızlığından şüphelenilebilir. Kişinin konsantrasyon bozuklukları da yine karaciğerden kaynaklanabilmektedir. Üstkarnın sağ tarafında baskı duygusu hissediliyorsa bu da karaciğer rahatsızlıklarına işaret olabilir. Kişinin dışkısında balçık rengi, koyu idrar var ise, kişide sürekli bir kaşıntı hali var ise bu da karaciğer rahatsızlığı olabilmektedir. Kişinin belirli yemeklerden mesela etten tiksinti durumu, iştah kaybı, kilo değişimleri, karında şişkinlik, mide bulantısı ve kusma, cilt ve gözlerde sararma, iç kanamalar, sıklıkla kendini gösteren eklem ağrıları yine karaciğer rahatsızlıklarının belirtilerindendir. 

 

İlgili Sağlık Konuları