60 Bin Böbrek Hastası Nakil Beklerken Sadece 2.500'üne Nakil Yapılıyor!

Ülkemizde her yıl böbrek nakli yapılması gereken hasta sayısı %13 artmaktadır ve 2016 yılında 100.000 kişiye böbrek nakli yapılması gerekecektir!

Böbrek Nakli İhtiyacı Her Sene %13 Artıyor

Bakırköy Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Acıbadem ve International Hospital Hastaneleri tarafından Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Organ Nakli” konulu sağlık söyleşisinde konuşan Prof. Dr. Alihan Gürkan ve Doç Dr. Ülkem Yakupoğlu, Türkiye’de organ bağışının çok düşük olduğunu söylediler.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD öğretim üyesi Prof . Dr. Alihan Gürkan söyleşide,” Türkiye’de organ bağışıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Oysa kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de bile organ bağışını destekleyici hükümler var. 1978 yılında organ nakliyle ilgili yasa hazırlandığında Diyanet İşleri’nde de görüş alınarak yasa hazırlanmıştı. Ama maalesef bu konuda istenilen noktanın çok uzağındayız. Çok açık bir örnek verecek olursam Türkiye’de böbrek yetmezliğinden kaynaklı 60 bin hastaya böbrek nakli yapılması gerekirken geçtiğimiz yıl sadece 2.500 hastaya böbrek nakli yapılabilmiştir. Ülkemizde her yıl böbrek nakli yapılması gereken hasta sayısı %13 artmaktadır ve 2016 yılında 100.000 kişiye böbrek nakli yapılması gerekecektir. İnsanlar arasında bilgisizlikten kaynaklı beyin ölümü gerçekleşen hastaların vücudunu parçalıyormuşuz gibi bir inanış var. Bu kesinlikle yanlıştır. Organı alınan hastanın vücuduna estetik bile yapılıyor yara izi kalmasın diye. Beyin ölümü gerçekleşen hastalar aslında organ bağışı yapılarak onurlandırılmaktadırlar. Lütfen organ bağışı konusunda hassas olalım yarın kendi başımıza gelecekmiş gibi davranalım.”şeklinde konuştu.

Acıbadem Üniversitesi Nefroloji ABD öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu da tuz tüketiminin günlük 5 gramın altına düşürülmesi gerektiğini vurgulayarak,” Tuz tüketiminin başta böbrekler olmak üzere pek çok organa zarar vermektedir. Günlük tüketimimizi 5 gramın altına düşürmeliyiz. Ayrıca 65-70 kilo bayanların en az 1.5 litre erkeklerin de 2 litre her gün en az su tüketmesi gerekiyor. Burada dikkat edilecek konu su zehirlenmesine sebep olmamak için 3 litreyi çok fazla aşmamalıyız. Ülkemizde sadece 7.5 milyon insanımız böbrek hastalığı çekmektedir. Ve sağlık harcamalarının da %20’si böbrek hastalıklarına gitmektedir. Bu yüzden 40 yaşı aşmış herkesin senede bir kez böbrek fonksiyonları testi yaptırması gerekmektedir. “dedi.

İlgili Sağlık Konuları