26 Mart Dünya Epilepsi Günü

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde epilepsi hastalığı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla "Mor Gün" etkinliği düzenlendi.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 26 Mart Dünya Epilepsi Günü dolayısıyla "Mor Gün" etkinliği gerçekleştirildi. Hastane personelinin mor kıyafetlerle katıldığı etkinlikte epilepsi hastası çocuklar için eğlence düzenlendi. Hastanenin Çocuk Nöroloğu Doç. Dr. Aycan Ünalp, "Mor Gün" etkinliğinin etkinliğinin ilk kez 2008 yılında ABD'de 8 yaşındaki epilepsi hastası Cassidy Megan tarafından başlatıldığını belirtti.


Mor renginin bazı kültürlerde "yalnızlığı" simgelediğini kaydeden Ünalp, epilepsi hastalarının da kendilerini toplumdan soyutlanmış hissettiğini ifade etti. En sık görülen nöroloji hastalıklarından biri olan epilepsiye her 100 kişiden birinde rastlandığını, Türkiye'de yaklaşık 800 bin epilepsi hastasının olduğunu söyleyen Ünalp, hastalık hakkında farkındalık yaratmak istediklerini anlattı.  Epilepsinin psikolojik bir hastalık olmadığına dikkati çeken Aycan Ünalp, epilepsili kişilerin yaşam kalitesini artırmak ve yalnızlık hissini azaltmak amacıyla toplumun da hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini dile getirdi.  Etkinliğe, Hastane Yöneticisi Dr. Ahmet Murat Balanlı ve epilepsi hastası çocukların aileleri de katıldı. - İzmir