16 Yıl Sonra Krediyle Gelen Bebek

Yıllarca çocuk sahibi olabilmek için tedavi gören ancak olumlu sonuç alamayan Mihrican-Turgut Şahin, biriktirdikleri para yetmeyince kredi çekip tüp bebek tedavisi gördü.

Yıllarca çocuk sahibi olabilmek için tedavi gören ancak olumlu sonuç alamayan Mihrican-Turgut Şahin, biriktirdikleri para yetmeyince kredi çekip tüp bebek tedavisi gördü. Çift,16 yıl sonunda Eylül bebeği kucağına aldı.

İstanbul'da yaşayan ve tüp bebek tedavisine para biriktirebilmek için çocuk ve yaşlı bakan Mihrican Şahin (40) ile fırıncı Turgut Şahin (48) tam 16 yıl sonra anne-baba olmanın heyecanını kızları Eylül ile tattı. Mihrican Şahin 24, Turgut Şahin ise 32 yaşındayken evlendiler. Mihrican Şahin, sekiz kardeşti. Herkesin çocuğu vardı. Bir tek kendisinin yoktu. Turgut Şahin, beş kardeşti. Onun da kardeşlerinin hepsinin çocukları vardı. Toplam 25 yeğenin içerisinde çocuksuz olmak çok zordu. Hepsini ayrı seviyorlardı ama yeğenlerini sevdikten sonra eve hep elleri boş dönüyorlardı.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen pes etmeyen çift tedavileri için 5 yıllık kredi çekti. Kredinin ilk bir buçuk yılını ödeyen aile, Eylül bebek 4 yaşına geldiğinde borcunu tamamen bitirmiş olacak.


"BOŞUNA UĞRAŞMA SENİN COCUĞUN OLMAZ" DEDİLER

Gittikleri hastanelerde 'kist var' denildi. İki kez başarısız tüp bebek tedavisi denemeleri oldu. Tedaviler başarısızlıkla sonuçlanınca günlerce ağladılar. Bir türlü kabullenemediler. Çocukları olmadığı için herkes başka başka merkezlere, doktorlara, tedavilere yönlendiriyordu. Mihrican Şahin'in rahminde polipler vardı ve yumurtaları çatlamıyordu. Mihrican Şahin'e, 'Boşuna uğraşma senin çocuğun olmaz' bile dediler.

Zaman zaman üzülüp umutsuzluğa kapılsalar da aslında hiç vazgeçmediler. Fırında çalışan Turgut Şahin'e destek olmak için Mihrican Şahin de işe girdi. Alışveriş merkezlerinde çalıştı. Çocuk ve yaşlı baktı. Tüm paralarını tedavi için biriktirdiler. Ve televizyonda tüp bebek tedavisini anlatan doktorlarına inanıp güvendiler. Tedavi için başvurdular. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, gerekli tahlilleri yaptıktan sonra 'Çocuğunuz olmaz diye bir şey yok, gerekli tedaviye başlıyoruz' dedi. O andan sonra Şahin çiftinin umutları yeniden yeşerdi. Hemen gidip bankadan kredi çektiler. Çünkü biriktirdikleri paraları tedavi masraflarını karşılamak için yeterli değildi.

Rahimdeki polipler histeroskopi yöntemi ile alındı. Mihrican Şahin'e eşinden lenfosit (bağışıklık) aşısı yapıldı. Kişiye özel ileri yaş tüp bebek tedavisi uygulandı. İlk denemede gebelik elde edildi. Dokuz ay boyunca takipleri yapılan Mihrican Şahin, kızları Eylül'ü sağlıkla dünyaya getirdi. Tam 16 yıl sonra 25 tane yeğen ve torunun olduğu kalabalık aileye bir de Eylül katıldı.

Şahin ailesi 'Artık tam anlamıyla bir aile olduk. Allah isteyen herkese nasip etsin' diyor.

25 YEĞENİN ARASINDA EVLAT HASRETİ ÇEKTİK

40 yaşında anneliği tadan Mihrican Şahin duygularını ağlayarak şu sözlerle anlatıyor: "Biz evlendik evleneli 25 yeğenimiz olmasına rağmen evlat hasretiyle yaşadık. Tüm tedavi yöntemlerini denedik. Bir türlü çocuğumuz olmadı. Eşim fırında çalışıyor. Her pişirdiği ekmeğin ve yoğurduğu hamurun karşılığını çok mütevazi bir hayat yaşayarak tedaviye ayırdık. Eşim bana çok destek oldu. 'Çocuğumuz olmasa da olur' dedi. Ama evden de uzaklaştı. İşten çıkınca arkadaşlarıyla olmaya başladı. Çünkü onu eve bağlayacak bir şey yoktu. Tüp bebek tedavisinde transfer yapıldıktan sonra 10 gün bekleme süresinde hiç stres yaşamadım. 'Nasılsa olmayacak' dedim. Cuma günü test için kan verdim. Pazartesi günü sonucumu almaya gittik. Hamilesin dediler. 'Allah'ım inanamıyorum' dedim. Gülerek çıktım. Kese görüldü. Kalp atışlarına bakıldı. Doktorumuz Seval Taşdemir'e 'Ben bayılacağım, çok heyecanlıyım' dedim. Kızım olacağını öğrendiğimde erkek bebek olsun istemiştim ama eşim kızlar anne-babalarına düşkün olur diye kız evlat istiyordu. Şimdi eşim işten eve koşa koşa geliyor. Eylül uyuyorsa uyandırmaya kıyamıyor. Şimdi ancak tam bir aile olduk. Annelik inanılmaz bir duygu. Yıllar sonra yanımda küçücük bir şey yatıyor. İnanamıyorum. Sürekli mutluluktan ağlıyorum. Şükürler olsun Allah'ıma, Allah isteyen herkesi evlat sahibi yapsın. Bu duygu bambaşka."

OP. DR. SEVAL TAŞDEMİR: 'ASLA PES ETMEYİN'

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: "Çocuğunuz olmaz denilerek geri çevrilen ve sonrasında bize gelip tedavi olduktan sonra anne-baba olan hastalarımız var. Mihrican Şahin de bunlardan bir tanesi. İleri yaş hastasıydı. Polip ve kistler vardı. Kolay bir hasta değildi. Üstelik yorgun ve umutsuzdu. Ama ben hastalarıma her zaman şunu söylüyorum: 'Asla pes etmeyin!' Mihrican Hanım'a da tedavilerini planlayacağımızı ve anne-baba olabileceklerini söyledik. Nitekim ilk denememizde hamilelik haberini aldık. Hastalarımız anne-baba olduktan sonra çocukları ile kliniğe bizleri ziyarete geldiklerinde gözlerimiz doluyor. Kliniğe ilk geldikleri gün aklımıza geliyor. Şahin ailesi şimdi 3 kişilik bir aile olmanın tadını çıkarıyor. Ben yine hastalara 'Asla pes etmeyin' diyorum".