Orşit

Orşit bir ya da iki testisin (yumurtalık) iltihabıdır. Genellikle kabakulak, verem veya sifilis enfeksiyonlaından sonra görülür.

Belirtiler

Testislerin daha çok viral daha az da bakteriyel enfeksiyonudur. Mikroorganizmalar testislere kan yoluyla ulaşır.
Testislerin biri ya da her ikisi büyük ve ağrılıdır. Skrotum adı verilen testisleri kaplayan kese şiş ve kırmızı görünümlü olabilir. Testislerden sperm taşıyan kordonlarda şiş ve hassas olabilirler. Hastanın genellikle ateşi yüksektir. Kabakulağa bağlı enfeksiyonlarda şikayetler kabakulak belirtilerinden 3-4 gün sonra görülürler. Bazen hastalanan testisin boyutu küçülür ve öyle kalır.

Tanı

Hekiminiz muayene sonrasında kan ve idrar tetkikleri ile ultrasonografi tetkiklerini isteyebilir.

Tedavi

Hekimler bakterilere bağlı enfeksiyonlarda genellikle antibiyotikler önerirler. Şikâyetler için ağrı kesicilerde önerilebilir. Şikayetler geçene kadar bir hafta kadar yatak istirahati önerilir. Kabakulak orşitinde testislerdeki ağrı ve şişlik parotit başlangıcından 4-6 gün sonra başlar, vakaların %70’i tek taraflıdır. Klinik tablo bazen sadece ağrı ve şişlikle sınırlı iken bazı vakalarda da ateş bulantı, kusma tabloya eşlik edebilir. Hafif vakalar bir ağır vakalar 3-4 haftada iyileşir.

Öneriler

Skrotumu biraz yukarıda tutmak önerilir. Buz torbaları ağrı ve şişlik şikâyetlerinde faydalı olabilirler.

Sağlık Terimlerinde Ara