Ön İki Dişimin Arası Açık Olduğu İçin Tedavi Görüyorum. Tel Çıktığında Dişlerim Ufalanır mı?

Merhabalar, benim 9 yaşında diş çekilmesinden dolayı sol üst damağımda boşluk oluştu ve öndeki iki dişimin arası açıldı. Ben bu açıklığın kapanmasını istedim ve ortodonti tedavisine başladım. Tedaviye başlayalı 40 gün oluyor ve ağız içinde oluşan aftlarım hala geçmedi. 5 gün önce gittiğimde, doktor telleri sıkılaştırdı, lastik koydu ama bu şişme ve aft oluşturdu. Ön dişlerime dokunduğumda çıtırdama sesi duyuyorum. Tel çıktığında, çıtırdamalardan dolayı dişimde ufalanma olur mu? İçimde bir şüphe oluştu, bu konuda ne yapmam gerekir?

Ortodontik tedavi başlangıcında ve tedavi sırasında bu tip sorunlara rastlanabilmektedir. Ağız hijyeninize bu tedavi süresince her zamankinden fazla önem vermek zorundasınız, çünkü bu durum tedavinin devamı ve başarısı ile de bağlantılıdır. Ortodontik tedavi gören kişiler için tasarlanmış fırçaları eczanelerden temin edebilirsiniz.  Ayrıca aft için hekiminizin önereceği bir ürün ve anibakteriyel ağız gargarası kullanabilirsiniz. Braketlere el ya da herhangi bir cisim ile dokunmayınız. Braketler çıktıktan sonra dişlerde ufalanma olmayacaktır.

Ancak tedavi esnasında normal randevudan önce kontrol edilmesi gereken bu tip sorunlar olabilir. Zaman kaybetmeden hekiminize kontrol için başvurunuz.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri