Oğlum Sürekli Astım Nöbeti Geçiriyor. Ne Yapmalıyız?

Merhaba, oğlumun doğumundan 20 gün sonra hırıltı ve nefes vermede zorluk sorunu vardı. 4 aylıkken doktora gittiğimizde alerjik astım teşhisi konuldu. Şu an 14 aylık ve sürekli hırıltısı, gece öksürüğü ve son zamanlarda aşırı öksürükten dolayı kusması oluyor. 4 saatte 1 Ventolin, sabah akşam İnflekort kullanıyoruz. Oğlum sürekli nöbet geçiriyor. Ne yapmalıyız?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun şikayetleri Yenidoğan döneminde başlamış. Ailenizde astım, egzema, alerjik riniti olan var mı?

Çocuğunuzun tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu olduğu anlaşılıyor. Ayrıcı tanılar açısından; Kan Sayımı, Crp, Sedimantasyon, Ter Testi, Ig A, IgG ve subgrupları, IgE, IgM, IgD, CD4/CD8, PPD, Kan Spesifik IgE, Akciğer Grafisi, Ger Sintigrafisi, Ekokardiyografi yapılması uygun olur.

Şikayetlerinin tekrarlamaması için inhaler steroid kullanmasına rağmen hırıltı öksürük, tıkanma şikayetlerinin devam ettiği görülüyor. Çocuğunuzun şikayetleri proflaktif tedavi ile sık sık tekrarladığına göre bu şikayetlere neden olan sebep ya tam bulunamadı veya basit kronik bronşit ise proflaktif tedavi yetersiz. Proflaktif tedavide inhaler tedavi yerine steroid içeren nebul tedavisi, lokotrien reseptor blokerleri başlanabilir. Şikayetlerinin olduğu dönemlerde de ventolin nebul verilebilinir. Burada maksat ventolin nebul/inhaler nefes açıcıya ihtiyaç olmamasını sağlamak veya az ihtiyaç olmasını sağlamak.

Bu şikayetlere reflü neden oluyorsa reflü önleyici ilaçlar kullanılır. İmmün sistem yetersizliği varsa yapılabilecek ek destek tedavisi olabilirse o uygulanır.
Yani tanılar ve tedavi tekrar gözden geçirilmeli.

Çocuk Alerji, İmmünoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri