Oğlum Sabahları Sürekli Hapşırıyor ve Burnunda Lekelenmeler Oldu, Ne Yapmalıyım?

Merhaba, 14 yaşındaki oğlumun yaklaşık 3 yıldır devam eden bir sorunu var; Sabahları sürekli hapşırıyor, aksırıyor, burnunu temizlemeye çalışıyor ama bir türlü boşalmıyor gibi ses çıkıyor. Cildinde de lekenlenmeler başladı. Bundan dolayı mı yoksa ergenlikten mi anlayamadım. Okunuşuyla "zirtek" kullanıyor. Ama ilaç kullanmakta direniyor. Temmuz ayında kampa gitmesinde bir sakınca var mıdır? Ne kullanmasını, yapmasını önerirsiniz? İlaç kullanmaması, ileride ona ne gibi bir zarar verir ? Şimdiden teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzda alerjik rinit olduğu anlaşılıyor. Bu mevsimsel veya perennial (yıl boyu süren) olabiliyor. Çocuğunuzun şikayeti yıl boyu mu devam ediyor, açık belirtmemişsiniz. Cilt Prikt Test (alerjik cilt testi) yaptırmalısınız. (bu mevsimde şikayetini dile getirdiğinize göre, şikayetleri bahar mevsiminde artıyor olmalı). Alerjik Cilt Testi'nde; ağaç ve çayır polenlerine karşı da test yaptırmalısınız (ev tozu, küf mantarı, kedi-köpek tüyü en sık görülen alerjenlerdendir).

Tedavide Nazal steroid içeren burun spreyi ve yanında alerjinin şiddetine göre Antihistaminik tablet veya Montelekast içeren tablet kullanılabilinir. Bunların kararını Anamnezi ayrıntısı alan ve muayenesini yapan çocuk doktorunuz veya KBB doktorunuz verir. İlaçların süresi, şikayetleri mevsimsel oluyorsa mevsim döneminde, daha uzun süreli oluyorsa uzun süreli kullanılabilinir.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri