Mide Ağzı Genişlemesi Hakkında Ne Yapmalıyız?

İyi günler. Benim yeğenim (8 aylık kız) birkaç ay önce geceleri kusmaya başladı. Şimdi bu ilerledi, gecede 7-8 kez kusuyor ve zayıfladı. Doktor mide ağzı genişlemesi demiş. Bu hastalığın bir çaresi var mı? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun. Yeğeninizde reflü olduğu düşünülmüş (sanıyorum bir kez başvurdunuz ve tetkike gerek duymadan olası bir teşhis konulmuş).

Reflü teşhisini, Ger Sintigrafisi veya pH metre ile tespit etmemişsek, kusma yapan diğer sebeplerin ekarte edilmesi gerekiyor. Tit, İdrar Kültürü, Kan Sayımı, Elektrolitler, Böbrek Karaciğer Fonksiyonları, Kan Şekeri, Batın Usg da dahil birtakım testlerin yapılması gerekir. Bunlar normal ise ve reflü düşünülüyorsa Ger Sintigrafisi veya pH metre yapılabilir.

Özellikle kilo  kaybetmesi nedeni ile idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bu tetkiklerin yapılabileceği teşekküllü bir hastaneye başvurmanız gerekir. Sanıyorum aile hekimi değerlendirdi. Doktorunuza tekrar başvurun kilo alımının yetersiz olduğu ve şikayetlerinin ilerlediği müşahede edilince hastaneye sevk edilecektir veya başvurabiliyorsanız direkt hastaneye başvurun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri