Kronik Gastrit Kalıcı mıdır? Kanser Olma Riski Var mıdır?

Merhaba, tahlillerimde B12 vitamini eksikliği çıktı ve endoskopi istendi. Endoskopi sonucunda, Antral Gastrit çıktı. Midemden alınan parça biyopsi sonucunda ise, Kronik Gastrit ve Helicobacter Pylori olduğumu öğrendim. Bu bakteriyi yok etmek için, 14 günlük bir antibiyotik paketi uyguluyorum. Acaba Kronik Gastrit tamamen geçer mi, yoksa kalıcı mı? Kansere olma riski var mı?

Uzm.Dr. Faruk Akçay

B12 vitamin eksikliği, Kronik Atrofik Gastrit sonucu oluşur ve Kronik Atrofik Prekanserözdür. Helicobacter Pylori, ikili antibiyotik ile tedavi edilmeli ve B12 eksikliği de tedavi edilmelidir. Helicobacter Pylori, gastrik ve duedenal ülser, kronik atrofik gastrite neden olabiliyor. Kronik Atrofik Gastrit, mide kanseri için risk faktörüdür.

Helicobacter Pylori'nin tedavi edilmesi ile ülser iyileşmesi ve prekanseröz lezyonların kansere dönüşmesi büyük oranda önlenmiş olacaktır. Tedavi sonrası Helicobacter Pylori'nin tedavi edilip edilmediği Non İnvazif (girişimsel olmayan) yöntem olan, C13 Üre Nefes Testi ile kontrol edilebilinir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri