Koşarken Ani Hareket Sonucu Dizim Döndü. Ne Yapmamı Tavsiye Edersiniz?

Merhaba, koşarken aniden sağa dönüş yaptım. Kaval kemiğim sabit kaldı, sağ diz kapağım sağa doğru kıvrıldı ve çıt diye bir ses geldi. Ardından çok ağır bir acı hissettim ve doktora gittim. MR çekildi. Doktorum sprey, ağrı kesici ve dizlik verdi. İlk gün ağrım vardı fakat geçti. 10 gün istirahat verdi ve duruma göre 10 gün daha olabilir dedi. Ameliyat taraftarı olmadığını ve 2-3 ay beni kontrol edeceğini söyledi. Ama benim içim rahat etmedi. MR sonucumu size yazıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekir? Bilgi verirseniz sevinirim.

MR Sonuç; Suprapatellar Bursada Ve İntraartiküler Mesafede Sıvı. Medial Kollateral Ligamande Grade 1 İntrasubstans Yırtık-Zedelenme. Medial Menisküs Arka Boynuzunda İnca Oblik Horizontal Yırtık. Lateral Menisküs Arka Boynuzunda Grade 1 Dejenerasyon. ACL De Ruptür İzlenmekle Birlikte Kalınlığı Ve Sinyali Artmış İntakt Fibriller Ligaman Trasesini Korumaktadır. Tibiada Hafif Derecede Öne Doğru Yer Değiştirmiştir. Diz Düzeyinde Lateral Tarafta Cilt Altı Yapılarda Venöz Pakeler Dikkati Çekmektedir. Klinik Değerlendirme Önerilir.

Uzm.Dr. Ali İhsan Çakır

Merhabalar, Anterior krusiat ligaman yırtılması durumunda femur tibiaya yani uyluk kemiği kaval kemiğine fazla bası yapacağı için bu hastalarda artrit görülme olasılığı yüksektir. Yani bu iki kemiğin birbirine şiddetli sürtünmesi sonucunda uzun dönemde kireçlenme gelişir.

Kişi; eğer sporcuysa kariyer hayatı bitebilir ve yırtık onarılmazsa tekrar asla eski performanslarına dönemezler.

Amatör atletlerde diz stabilitesini yani diz ekleminin bütünlüğü ve sağlamlığını yeniden kazandırmaya yönelik uyluk kemiğinin üstündeki güçlü kuadriseps adaleleri kirişlerini (tendonlarını) germe hareketleri gibi fizik tedavi hareketleri önerilir.

Profesyonel atletlerde cerrahi tedavi tercih edilir.

Geçmiş olsun dileklerimle.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri