İshal Olan Oğlumun Teşhisine D Vitamini Eksikliği Dendi, Sonuçlara Göre Öyle Değil. Sizce Doğru mu?

Merhaba, 2 yaşındaki oğlum yaklaşık 15 gündür balgamlı ishal şeklinde kaka yapıyordu ve yaparken de bayılacakmış gibi kucağımda kendinden geçiyordu. Doktora götürdüğümde diştendir dedi ve Reflor verdi. Ardından gözyaşı gibi sağ gözünde bir akıntı ve burnunun sağ tarafında bir akıntı oldu 5 gün süre ile Peditus kullandık, fakat ishali geçmedi. Hala yoğun ve sık şiddetle yapmaya devam ediyordu tekrar götürdüğümde idrar kültürü ve Gaita Kültürü tahlili yapıldı. İdrarında üreme olduğu görüldü. Bunun üzerine 5 gün Zinnat kullandık. Sonuçları aldığımda doktor D vitamini eksikliği ve idrar yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi. Zinnat yerine Bactirim şurup ve Fosfokalsiyum Dranül ile Dvit3 Aompul verdi. Tahlil sonuçlarına eczacımızda baktı ama D vitamini eksikliği görülmüyor bu çocuğun kaka ve idrar kültüründe bakteri üremiş bu ilaçlar onun tedavisine uygun değil dedi. 3 doktora götürdüm sonuçları ama hiçbirisi bağırsaklarıyla ilgili bir şey söylemedi. Eczacının böyle bir şey söylemesi içime kurt düşürdü.

Tahlil sonuçlarımız şu şekildedir; Glukoz- 107, Bun-10, Kreatinin-0.4, Ast-39, Alt-22, Alkalen fosfataz: 267, Sodyum: 138, Potasyum: 4.5, Klor:108, Kalsiyum:10.2, Crp:0.1, Fosfor:6.3, Sedim: 60 dk. 2mm, Direkt Bakı İncelemesi: Eritrosit, Lökosit, Parazit görülmedi. Direkt Parazit İncelemesi: Parazit görülmedi. Aforme Gaita. Gaita Kültürü: Enteropatojen bakteri üremedi.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun, çocuğunuzda balgamlı ishalin olması durumunda Amipli (E. Histolitica) veya basilli dizanteri (Shigella) olabilir. Dizanteri sırasında idrar yolu enfeksiyonu da eşlik edebilir. Crp normal, ancak sedimantasyonun yüksek olması enfeksiyonun ciddi olduğunu gösterir. İdrar kültüründeki duyarlılığa göre oral antibiyotik veya oral antibiyotiğe duyarlı değilse iğne tedavisine başlanabilir. Antibiyotik tedavisi (Zinnat 125 mg ölç.)5 gün yeterli olmayabilir, en az 10 günlük antibiyotik tedavisi gerekli ve ishalinde amipli dizanteri olma ihtimali yüksektir. Amipli dizanteri için Flagl şp 10 gün kullanmalı(oral-ağızdan alım yeterli ise), beraberinde Reflor sabah, akşam ve ishal diyeti (HN 25 İshal maması, muz, yoğurt, patates püresi, pirinç çorbası, ayran, su; sık aralıklarla ve azar azar) uygulanabilir.

10 günlük tedavi sonrası Gaita Mikroskopisi ve idrar kültürü kontrol edilmelidir. İdrar kültürü 1 ay sonra tekrarlanmalı ve 3 ay boyunca aylık tit, idrar kültürü yapılmalıdır (idrar yolu enfeksiyonu tekrarlayabilir). İdrar kültürü temiz olduktan sonra Üriner sistem ultrasonografisi yapılmalıdır ve idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlama ihtimalini azaltmak için erken dönemde sünnet olmalıdır.

Çocuğunuzun sıvı  kaybı bulguları kan tetkiklerinde görülmüyor ancak klinik durumu  ile beraber sıvı kaybı açısından değerlendirilir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri