İdrardan Sürekli Kan Gelmesi Böbreklere Zarar Verir mi?

İyi günler. 31 yaşındayım. Yaklaşık 5-6 aydır idrarımdan kan geliyor. Üroloji servisine başvurdum. Burada tahliller yapıldı. Daha sonra mesaneme bakıldı. Mesane duvarında kanamalı bir bölgeden parça alındı. Temiz çıktı. Daha sonra cumhuriyet üniversitesi nefroloji bölümüne başvurdum. Burada tomografi. Ultrasonografi ve çeşitli kan ve idrar testleri yaptırdım. Bunlarda temiz çıktı. İdrardan kan gelmesi dışında hiçbir şikâyetim yok. Kan pıhtısız. Bazen koyu bazen açık koyu şeklinde gelmekte. İdrar yaparken ağrı ve sızı yok. Yanma yok. Bu durumda bundan sonra ne yapmalıyım. İdrardan sürekli kan gelmesi böbreklere zarar verir mi. bunların dışında başka bir tetkik yaptırmam gerekir mi. saygılarımla. İyi çalışmalar.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Geçmiş olsun. İdrarda hematüri (idrarda kan) dışında idrarda protein var mı? Serumda (kan alınarak); Kalsiyum, fosfor, magnezyum, ürik asit, elektrolitler, üre, kreatinin, ALP, Parathormon ANA, LKM, AMA ASMA, C3, C4, IgA, PT, PTT baktırabilirsiniz.

24 saatlik idrarda; kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfat, magnezyum, oksalat, ürik asit, idrar aminoasitleri (sistin), sitrik asit, kreatinin bakılabilir.

Nefroloji polikliniğine başvurursanız ayrıntılı tetkikleri yapılabilinir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri