Hepatit B’nin Kronikleşmesi Neleri Getirir?

İyi günler, yeğenim 18 yaşında ve bundan 6 ay önce Hepatit B teşhisi kondu. 6 ay zarfında tahlilleri oldu. 1 hafta önce tekrar kontrole gittiklerinde kronikleştiğini öğrendiler. Kronikleşmesi neleri getirir? Durumun ciddiyeti nedir?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Hepatit B hastalığının akut ve kronik olmak üzere iki ayrı formu bulunmakta. Akut Hepatit B'de hastada halsizlik, güçsüzlük, iştahsızlık, sarılık gibi şikayetler olabilir. Kronik formunda hiç bir şikayet olmamasından, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık gibi belirtilere, romatolojik hastalıkları, böbrek hastalığı bulgularına kadar değişen hastalık semptomlarına neden olabilir. Birçok Hepatit hastasının herhangi bir yakınması yokken yapılan kan tetkiklerinde karaciğer enzim yüksekliği saptanması ve bu nedenle tetkik edilmesi, evlilik öncesi ve iş başvurusunda bakılan Hepatit testlerinin pozitif bulunması ile tanı konulur.

Bu şekilde yakınmasız olan Hepatit B hastaları sessiz sedasız olarak zamanla karaciğer sirozu bulguları ile doktora başvurabilmektedirler.

Tedavi edilmeyen Hepatit B’li hastaların karaciğerinde kanser gelişmesi riski de olabilir. Siroz gelişmiş olan hastalarda karaciğer nakli yapılabilmektedir.

Bir enfeksiyon veya gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz..

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri