Guatr Hastalığının Farklı Çeşitleri Var mı?

Zehirli guatr nedir ya da guatrın farklı hastalıklara dönme riski var mıdır? Ayrıca birde tedavisi var mı?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Guatr tiroid bezinin büyümesidir. Guatrda bez hızlı veya yavaş çalışabilir. Bezin hızlı çalışması durumunda ateş basması, çabuk yorulma, çarpıntı, terleme gibi bulgular olur ve tetkiklere göre neden belirlenerek ilaçla, atom tedavisi ile veya ameliyatla tedavi yapılabilir. Bezin yavaş çalışması durumunda (hipotiroidi) üşüme, halsizlik, yaygın vücut ağrısı, halsizlik, kilo alma, depresyon,  seste kabalaşma, kabızlık gibi bulgular olur. Tedavide eksik olan hormonun yerine konulması yapılır ve tefor, levotron gibi ilaçlar kullanılabilir. Kanda hormon seviyesinin  normal olduğu bazı durumlarda da bez büyüyebilir. Bezin boyutu ve durumu için (içinde nodül var mı?) Ultrason ve gerekirse sintigrafi yapılması gerekir. Zehirli gautr denilen tiroid bezinin hızlı çalıştığı  (Hipertiroidi) durumdur.

Hipertiroidi de bezin hızlı çalışması durumunda ateş basması, çabuk yorulma , çarpıntı, terleme, saçlarda dökülme, yağlanma, incelme , sinirlilik gibi bulgular olur.Serbest T3 ve 4 yüksek, TSH düşük çıkar. Basit viral enfeksiyonlardan sonra, tiroid bezinde adenom olması durumunda, otoimmun nedenle vs. (vücudun kendi hücrelerine karşı antikor oluşturup saldırması) (Basedow Graves, Hashimato tiroiditi erken dönemi gibi)meydana gelebilir. Kesin tanı için bazı antikor düzeyleri, tiroid ultrasonografisi, sintigrafisi gibi testlere bakılması gerekir. Tedaviniz tanıya göre değişecektir.

Büyük olan bezde nodül olabilir ve bu nodülde kanser riski var mı bakılması ve biyopsi yapılması gerekir (genellikle hızlı çalışan nodüllerde daha nadir kanserleşme görülür). Bir endokrin polikliniğine başvurmanızı ve yapılacak testlerinize göre tanı ve tedavinizin düzenlenmesi gerekir. Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri