Eşim Beş Yıl Önce Kalp Krizi Geçirdi. Belinde, Bacaklarına Kadar Vuran Bir Ağrı Var. Sebebi Nedir?

Eşim 5 yıl önce kalp krizi geçirdi ve o zamandan beri ilaçlarımızı düzenli kullanıyoruz. 2 gündür belinde bir ağrı var ve bacaklarına vuruyor. Acaba kalple bir ilgisi var mı? Böbreklerinden mi kaynaklanıyor?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Öncelikle ağrının tarzı ve muayeneniz önemli. Bel ağrısı eklem bozuklukları, kas spazmı gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi Romatolojik hastalıklar nedeniyle de olabilir.

Eklem bozuklukları, kas spazmı gibi nedenlerden kaynaklanan ağrılar genellikle hareketle artarlar. Bel, omuzlar, boyun ve sırt eklemlerinizi tutabilecek özellikle belli bir hareketsizlikten sonra, sabah kalktığınızda olan ve gün içinde azalan ağrılar Romatolojik (iltihabi) hastalıkları düşündürür.

İdrar yollarında taş veya enfeksiyon olması da; yan taraflardan başlayarak kasıklara yayılan ağrıya neden olabilir. Ancak kalp ağrıları pratikte, göbek altına yayılmaz. Bazı hipertansiyonu olan hastalarda aortun (kalpten çıkan ana atar damar) duvarında yırtılma çok şiddetli göğüs, sırt ve bel ağrısına neden olabilir ve bu acil bir durumdur. Şikayetlerinizin nedeninin anlaşılması için tetkiklerinizin yapılması ve muayeneniz çok önemlidir. Doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri