Diş Etimde Çekilme Başladı, Ne Yapabilirim?

Merhaba ben 21 yaşındayım. Dişlerimi her gün fırçalamama rağmen önden iki diş etim çekilmeye başladı, ne yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Dişeti Çekilme Nedenleri;

Yaşlanma;

Dişeti çekilmelerinin yaşlanmayla birlikte arttığı gözlenmektedir. Buna fizyolojik dişeti çekilmesi denir.

Diş Dizisindeki Bozukluklar

Dişlerin normal diş dizisinin dışında yer almaları ve üst ön dişlerin kesici kenarlarının alt ön dişlerin ön yüzeylerindeki dişetine mekanik baskı yapması sonucu dişeti çekilmeleri gözlenebilir.

Yanlış Diş Fırçalama

Dişlerin fırçalanması sonucunda dişetlerine sürekli olarak aşırı baskı uygulanması, dişeti çekilmesine neden olur. Böyle hastalarda hastanın ön diş yüzeylerinde bakteriyel plağa rastlanmaz ve çekilme olan bölgelerde dişlerin ön yüzeylerinde aşınmalar görülür.

Dişeti Operasyonları

Uygulanan tedavi tekniğine bağlı olarak değişen yüzeylerde dişeti çekilmesi gözlenebilir.

Alışkanlıklar

Dişler arasına kürdan veya toplu iğne gibi yabancı cisimlerin sürekli olarak sokulması, ilgili bölgedeki dişetinin kök ucuna doğru çekilmesine neden olabilir. Ayrıca bazı bireylerde görülen ve psikosomatik faktörlere bağlanan sebeplerle dişetinin tırnakla kök ucu yönünde itilmesi olayı da dişeti çekilmesine neden olabilir.

Diş Köklerindeki Morfolojik Değişiklikler

Diş köklerinin aşırı dış bükey olması dişeti çekilmesinin meydana gelmesini kolaylaştırabilir.

Eğer dişeti çekilmesinin nedeni yanlış diş fırçalama değilse dişleriniz  için bazı müdahaleler gerekebilir. Bu nedenle Diş hekimine başvurup anemnez(sorgulama) sonrası muayene neticesi tedavi şekline karar verilir.

Geçmiş olsun...

 

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri