Çeşitli Eklem Ağrılarım Var, Beni Bu Konuda Bilgilendirebilir misiniz?

Merhaba hocam 2 aya yakındır bacak yan diz bağlarım, ayak tabanı, topuklarım ve sırtımın üst kısımda omurga kısmında ağrı sızı ve tutulmalar oluyor. Ayrıca 2004 yılında reflüden ameliyat oldu+ibs. mevcut. Hazımsızlık ve şişkinlik oluyor. Ağrılar mide ve ibs den olabilir mi? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygılarımı arz ederim.

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Bu yakınmalarınızın (diz, ayak, sırt, topuk) İBS ile ilişkisi olduğunu düşünmüyorum. Vücudunuzda böyle yaygın ağrı yapacak nedenlerin başında fibromiyalji gelir.

Fibromiyalji denilen özellikle omuz üst kısmı, sırtta, belde, bacaklarda belli noktalarda ağrıya neden olan sanki sırtınız tutulmuş hissi veren ve depresyonla ilişkisi olan bir durumda olabilir. Ayrıca İBS'ninde temelinde  stres ve depresyon vardır. Ayrıca D vitamini eksikliği (osteomalazi), paratiroid hormon yüksekliği, multipl myelom, parkinson hastalıkları da vücutta yaygın ağrıya neden olabilir. Fakat sizi göremediğim için sadece yakınmalarınız nedeniyle aynı şekilde bu bölgeleri tutabilecek romatolojik hastalıklarda vardır. Bel, omuzlar, boyun ve sırt eklemlerinizi tutabilecek özellikle belli bir hareketsizlikten sonra, sabah kalktığınızda olan ve gün içinde azalan ağrılar romatolojik (iltihabi) hastalıkları düşündürür. Seronegatif spondiloartritler (ankilozan spondilit, reiters sendromu, psöriatik artrit) benzer şikâyetlere neden olabilir. Bunlarda topuk dikeni gelişebilir ve bu nedenle topukta ağrı yapabilir.

Fizik tedavi doktoruna başvurmanız ve yapacağı muayene ve tetkikler (kan ve görüntüleme yöntemleri) ile öncelikle tanınızın konulması ve daha sonra tedavinize başlanması uygun olacaktır.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri