Buz üstünde Kayıp Düştüm. MR Sonucuma Göre Ne Yapmalıyım?

Merhaba, 1 ay önce buz üstünde kayıp sırt üzeri düştüm ve 1 hafta önce kalçamın üzerinde ağrı başladı. MR çektirdim ve şöyle bir sonuç çıktı. Lomber lordoz düzleşmiştir. L2 vertebra korpsunda sağda milimetrik bir adet hemanjiom vardır. L5-S1 disk mesafesi daralmıştır. Disk sinyali dejenerasyona sekonder kaybolmuştur ve posteriorunda yırtık izlenmektedir. Bu diskte posterior sentral hernasyon izlenmekte olup, nöral foramanlerde anlamlı daralma izlenmemiştir. Foraminal sinir kökleri serbesttir. Spinal kord L1-2 seviyesinde normal sonlanmakta, kesit alanına giren kord kalibrasyonu ve sinyal intensitesi normaldir. Paravertebral yumusak doku planlar normaldir. Bu sonuçları yorumlayabilir misiniz? 27 yaşındayım, spor da yapıyordum ve çok moralim bozuldu. Artık nelere dikkat etmeliyim, spor yapamayacak mıyım? Bu bulgular buzda kaymamdan dolayı mıdır, daha önce mi oluşmuştur? Şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

Uzm.Dr. Ali İhsan Çakır

Merhabalar,

Lomber lordoz düzleşmesi omurga çevresindeki adalelerin spazmına bağlı olarak gelişir. Aslında hastalığın sebebi değil sonucudur. Yani omurgamızdaki bel fıtığı veya başka bir patoloji nedeni ile çekilen ağrıdan dolayı istemsiz olarak adalelerimizde spazm gelişir.

L2 vertebra korpusunda görülen hemanjion, birçok kimsede tesadüfen bulunan bir bulgudur ve ağrıya veya herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

L5-S1 disk mesafesinin daralması ve disk sinyalinin kaybolması belin kötü kullanılması ve dolayısıyla diskin özelliğini kaybetmesi ve tahribatı manasına gelir.

Aynı diskte (L5-S1) santral hernasyon demek, diskin tam ortasından yırtılıp kanala doğru fıtıklaşmasıdır. Bu diskteki fıtıklaşma santralinde yani orta kesiminde olduğu için kanalın yanlarından çıkan sinir köklerine baskı yapmamaktadır. Onun içinde sağ veya sol bacakta şiddetli bir ağrıya neden olmamalıdır. Bir süre yatak istirahatı ve ilaç tedavisi, geçmezse fizik tedavi uygulanmalıdır. En azından 2 sene beklemeden fıtık için ameliyat kararı verilmemelidir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri