Beş Yaşındaki Oğlum Çok Sık Hastalanıyor. Hastalanmaması İçin Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Selamlar, 5 yaşındaki oğlumu bundan 1,5 yıl önce çok sık hastalandığı için kreşten aldık. O tarihte ateşli bir havale de geçirmişti. Fakat ondan sonra neredeyse her 15 günde bir hastalanır oldu. Önce ateşleniyor, 1-2 sonra boğazında beyazlıkları görüyoruz. Kültürde sadece flora bakterisi ürüyor ve ateş 3 günde geçiyor. Özellikle fiziksel aktivite yaparsa daha sık hastalandığını düşünüyoruz. Geçen yıl yapılan bağışıklık testleri normal çıktı. Fakat ciddi bir karın ağrısı olmamasına rağmen 2 ay önce yapılan FMF testinde mutasyon saptandı. Şimdi günde 1/2 tablet kolşişin kullanıyoruz. Gerek hastalığın sürmesi, gerekse boğazındaki bu durum bizi endişelendirmeye devam ediyor. Kulak Burun Boğaz uzmanı bir hekim de bademciklerinden şüphelendi. Çocuğun sık sık ateşlenmesi ve bu durumda devamlı ateş düşürücüler kullanmamız karşısında ne yapabiliriz? Saygılarımla.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Çocukluk çağı, insanların bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarına en sık tutuldukları dönemdir ve son yıllarda, gerek bu alanda kullanılan ilaçlar, gerekse alınan genel önlemler sayesinde bulaşıcı hastalık sıklığı, özellikle gelişmiş ülkelerde belirgin derecede azalmıştır. İçme ve kullanma sularının temizliği ile tifo ve kolera gibi öldürücü hastalıkların kontrol altına alınması, yaygın aşılama ile çiçek hastalığının tümüyle ortadan kaldırılması sağlanmış, çocuk felci hastalığı ise yok edilme aşamasına gelmiştir.

Şunlara Dikkat!

  • El yıkamaya özen gösterin.
  • Gerekli yerleri dezenfektan maddelerle temizleyin.
  • Etlerin iyi pişirilerek yenmesini sağlayın.
  • Temiz içme suyu kullanın.
  • Et ve et ürünlerini üzerinde kesmek için, tahta değil plastik maddeler kullanın.
  • Çiğ yumurta yemekten sakının.
  • Olabildiğince küçük çocuk bakımevi-kreşleri tercih edin.
  • Menenjitli ya da hepatitli hastalarla temas sonrası mutlaka hekime başvurun.
  • Çocuklarınızın gerekli aşılarının yapılmış olduğundan emin olun.

6 yaşından küçük çocuklar, yılda ortalama 6-8 kez soğuk algınlığı geçirirler. Bu sayı 2-3 yaş grubunda, özellikle o yıl kreşe başlanmışsa, çok daha artar. Bundan kurtulmak mümkün mü? Evet! Çocuğunuz, diğerleri gibi büyüyecek ve hastalanma sayısı yılda 1-4 arasına düşecektir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri