Bel Fıtığı Başlangıcım Var ve Ağrılarım Geçmiyor. Ne Yapmalıyım?

Merhaba, bende bel fıtığı başlangıcı var ve ilerlemesinde korkuyorum. 2 uzman doktora göründüm, sadece ağrı kesici ilaç verdiler ve ağrım kesilmedi. Bir de size danışmak istedim, sizce ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz?

Dr. Cüneyt Özüak

Yapılan araştırmalar toplumun %60’ının hayatlarının herhangi bir döneminde Bel Ağrısı çektiklerini göstermektedir. Bu ekonomik planda ve sağlık açısından inanılmaz kayıplara sebep olmaktadır. Fransa'da, Montpellier Üniversitesi Propara Omurilik Hastalıkları Merkezi'nde, dünyada ilk kez omurilik felçli hastayı yürüten ekip içinde yeralan romatizmal hastalıklar ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yaşam süresinin uzaması nedeniyle bel ağrıları sıklığında artış görüldüğünü söyledi Bel ağrısı tam anlamı ile bir hastalık değildir genel bakmak gerekirse yanlış alışkanlıkların sonucu oluşan bir durumudur. Belimiz vücut ağırlığımızı taşımanın yanı sıra duruş bozuklukları, hareketsizlik hatta günlük streslerin de yükünü taşımaktadır. Aşırı hareket veya hareketsizlik, ani hareketler, kazalar sonucu ortaya çıkabilir. Öyle ise okulda, işyerinde, arabada sağlıklı duruş alışkanlıklarını kazanırsak omurgamızla dost ilişkiler geliştirebiliriz.

Şişmanlık

Çoğu bel ağrısı beli kötü kullanma sonucu ortaya çıkar. Hareketsizliğe bağlı beli destekleme görevi olan kaslar zamanla zayıflar. Kasların gücünün azalması ile bel kemiğinin normal kavisleri kaybolur. Bel kemiği en önemli desteği olan kaslardan yoksun kalınca zorlanmalar ve zedelenmelere daha yatkın hale gelir.

Aşırı kilolar ve karın bölgesinin ileri doğru genişleyerek vücudun mekaniğini bozması da kasların zayıflamasına eklenince bel ağrısı kaçınılmaz olarak ortaya çıkar.

Bel İncinmesi

Beldeki yanlış ve zorlayıcı hareketler bel kaslarında ve bel kemiğinin bağlarında aşırı esnemelere ve zedelenmelere yol açabilir. Yere eğilmek, bir şey kaldırmak, çekmek veya dönmek gibi hareketlerin doğru olmayan bir biçimde yapılması ile belde zorlanma ve incinme meydana gelir. Bu tür bel ağrıları doğru tedavi yapılırsa tamamen iyileşebilirler. Belin doğru kullanılmasının öğrenilmesi ile bel incinmeleri önlenebilir.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri