Bacağımdaki Eklem Ağrılarım İçin Neler Yapabilirim?

Sayın hocam, hastalığıma subdural ampiyem dendi. Çok araştırıldı, etiyolojik sebebi bulunamadı. Brucella'dan şüphelendiler 6 kez belimden su alındı hiç bir şey çıkmadı. Bu ara çok kere kan tahlilleri, beyin mr'ları ve tomografiler çekildi ve devamlı mr kontrollerim devam ediyor. Kılcal damar tıkanmasından bir hafta önce her iki bacağım istemsiz şekilde titriyordu. Kontrol edemiyordum, özellikle evden dışarı çıkınca oluyordu. Hastanedeki ilk günümde ateşim 41,5 derece ulaşmış hatırlamıyorum. Yükselme sebebi supdural ampiyem olabilir. Belki de uzun süre hastanede yattım (4 ay kadar) ondan olabilir mi diye düşünüyorum? 7 aydır da işe gidip geliyorum. Aktif iş hayatım var, zorla idare etmekteyim. Koşmak için azim göstermekteyim. Ama bir türlü yapamıyorum. Yürümekte zorlanıyorum daha iyi olabilir. Fiziksel görüntümde bir şekil veya kemik bozukluğu yok. Bu bacak sorunlarım için dâhiliye ve nörolojiye gittim. Benlik değil dediler. Kesinlikle psikolojik değil. Teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

İlgili bölümler (Dahiliye, nöroloji) bu şikayetlerinizin daha önce geçirdiğiniz subdural ampiyeme bağlı olmadığını klinik ve tetkiklerle (kan tetkikleri, görüntüleme yöntemleri) karar verdiyse Fizik Tedavi ve Psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz.

Bruselloz düşündürecek laboratuvar sonucu bulunmamış olmalı (Bruselloz tedavisinden bahsedilmediğine göre).

Bruselloz birçok hastalığı taklit edebilir. Özellikle ateşle birlikte seyreden ve eklem bulguları olan akut romatizmal ateş ve bazı kollajen doku hastalıklarıyla karışabilir. İnfluenza ve enfeksiyoz mononüklozu taklit edebilir. Sıtma, salmonelloz, tularemi, tüberküloz, lenfoma karışabileceği diğer hastalıklardır. Eğer bruselloz tanısı akla gelmiş tanıya tetkiklerle ulaşılamamışsa bu tanılar da dışlanmalı. Ayrıca Bruselloz mikrobunu alacak bir durumunuz var mı (pastörize edilmemiş süt ve ürünlerini tüketme, veterinerlik, çiftlik çalışanı vb). Eğer bruselloz mikrobunu alma için risk grubunda iseniz bruselloz açısından daha ayrıntılı tetkikler gerekebilir. Çünkü brusellozun neden olduğu şikayetler tekrarlayabilir veya kronikleşebilir. Bruselloz açısından detaylı tetkik Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde yapılıp değerlendirilebilinir.

Subdural ampiyem genellikle pansinüzite bağlı  olarak sinuzit komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Sinüzite zemin hazırlayan bir durum mevcut mu (burun kemiği eğriliği, geçirilmiş ciddi kafa travmasına bağlı sinus boşlukları ile kafa kemikleri arasında fistül oluşumu) değerlendirilmiş olmalı.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri