Bacağım Ağrıyor, Fıtık Değilse Sebebi Ne Olabilir?

Sol bacağımda 1 yıldır ağrı var. Doktora 4-5 defa gittim. Bel fıtığı olabilir dediler. Ama Tomografi ve MR da fıtığa rastlanmadı. Kas gevşetici, ağrı kesici ilaçları sürekli veriyorlar. İlaç içtiğimde ağrı kesiliyor ama ilacı bırakınca aynı ağrılar devam ediyor. Özellikle kalçam, dizimin arkası ve ayağım ağrıyor. Fıtıktan başka ne gibi bir hastalığım olabilir? Teşekkürler.

Dr. Hastane.Com.Tr Doktoru Hastane.com.tr

Bel ve bacak ağrısı ile seyreden hastalıklar çok çeşitlidir. Yani bel ve bacak ağrısı bulunan her hastaya "Mutlaka bel fıtığıdır" peşin hükmü ile yaklaşmak doğru değildir. Bel fıtığını taklit eden pek çok hastalık vardır. Basit bir spor yaralanmasından romatizmaya, enfeksiyon hastalıklarından kansere ve bel kaymasına kadar birçok hastalık bel ve/veya bacak ağrısıyla seyredebilir. Bu sebeple önce teşhisin ne olduğu net olarak ortaya konmalıdır.

Çünkü tedavide başarıya giden yol her şeyden önce doğru teşhisten geçer. Bunun için de ilgili uzman hekime müracaat etmek gerekir. Hekim hastanın şikayetlerini dinleyecek, muayenesini yapacak ve hastalığıyla ilgili tüm tetkik ve tahlilleri isteyecektir.

Bel fıtığının teşhis ve ayırıcı teşhisinde EMG dediğimiz tetkik yöntemi de yararlıdır. Çünkü bu yöntem ile hastada bulunan bozuklukların sinir dokusuna mı, yoksa kas dokusuna mı ait olduğu ortaya konabilmekte, diğer hastalıkların bel fıtığından ayırımı yapılabilmektedir. Bası altında kalan sinirlerde hasar olup olmadığı, varsa hasarın derecesi hakkında da fikir vermektedir. Bazı durumlarda bu teknik, cerrahın ameliyat kararını bile etkileyebilmektedir.
Bel ve/veya bacak ağrısı bulunan bir hastada bazen bilgisayarlı tomografi, genellikle de manyetik rezonans gibi ileri tetkik yöntemlerine başvurulur.

Manyetik rezonans görüntüleme metodu teşhiste ve ayırıcı teşhiste büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıca hastanın x-ışını almaması ve çeşitli planlardaki üstün görüntüleme yeteneği; omurilik, sinirler ve diğer yumuşak dokuları net bir şekilde görüntüleyebilmesi manyetik rezonansı son yıllarda giderek daha da öne çıkarmaktadır.

Anladığım kadarı ile sizin tetikleriniz de bir sorun çıkmamış, ağrı kesici aldığınızda sorunun giderilmesi eklem veya kas kirişlerine bağlı olduğunu düşündürüyor, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanından yardım almalısınız.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri