Ayakta Kaldığım Süre İçinde Diz Kapaklarımda Ağrı ve Sızlama Oluyor. Nedeni Ne Olabilir?

Merhaba, ben 22 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 1 haftadır diz kapaklarımda sızlama ve ağrı var. Genellikle bu ağrılar ayakta kaldığım süre içinde ortaya çıkıyor. Nedeni ne olabilir?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Özellikle belli bir hareketsizlikten sonra, sabah kalktığınızda olan ve gün içinde azalan ağrılar romatolojik (iltihabi) hastalıkları düşündürürken, gün içinde artan ağrılar daha çok mekanik karakterde ağrılardır. Dize aşırı yük binmesine neden olan durumlarda özellikle dizi kıvrık pozisyonda bacağına yüklenen sporcularda diz kapağının altındaki kıkırdak, kemik ve bağlara aşırı yük binmesine ve ağrıya neden olur. Fakat bu durum sadece sporcularda değil ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir kesimde görülebilir. Hareketle, o eklemi kullanmakla artan ağrılar oluşur.

Diz ekleminin yapısı çok karmaşıktır ve diz ağrılarına neden olan çok sayıda faktör vardır. Diz kapağı eklem yüzeyindeki bozukluklar tüm yükün diz kapağının küçük bir bölgesine binmesine neden olur ve buradaki kıkırdağın hızla bozulmasına neden olur. Ayrıca bacak aksı bozukluğu, travmalar, aşırı antrenman veya dize yüklenme, bacak adalelerinde zayıflık ve dengesizlik, aşırı kilolu olma, düztabanlık gibi nedenler de dizde ağrı olmasına neden olurlar. Eğer diz ağrınız birkaç gündür bu nedenlerden dolayı ağrınız olursa neden olan hareketi yapmaktan vazgeçip dinlenmenizde fayda var ayrıca buzda uygulayabilirsiniz.

Eğer 1-2 güne kadar geçmezse ve tekrarlıyorsa diz konusunda deneyimli bir ortopedist veya fizik tedavi doktoruna başvurmanızda fayda var.

Tanı için en değerli bulgular anamnez (şikayetinizi artıran durumların anlatılması) ve muayene ile elde edilir. Gerekirse diz grafisi veya MR da çekilebilir. Ayrıca ağrılarınızın sürekli olması nedeniyle araştırılmanız açısından bir romatoloji polikliniğine başvurmanızı öneririm.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri