Aşırı Uyuma Sorunum Var Ne Yapmalıyım?

Sabahları çok zor uyanıyorum, günlük 10-12 saat uykumu tamamlamasam sürekli uyku halim mevcut oluyor. Gün içinde ne yapıp edip 15-30 dk 1 saat şeklinde tamamlıyorum, aksi takdirde sanki iç organlarım bile kendi kendine uykuya geçiyor. Uyanık olduğumu düşünürken bir anda çıkan bir sesle tekrar uyanıyormuşum gibi geliyor ve uykuya direnç gösterirsem tüm vücudumda cilt rengim değişiyor.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Aşırı Uyuma Bozukluğu 
 
Aşırı uyuma, uykusuzluk kadar sık görülmeyen bir hastalıktır. Ancak, aşırı uyumanın da sebepleri araştırılmalı “uyarıcı ilaçlar “ la tedavisine çalışılmamalıdır. Aşırı uyuma rahatsızlığının ailevi yani kalıtımla ilgili olduğu tezi hayli kuvvetli görünmektedir.

Aşırı Uyuma Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Narkolepsi Sendromu:

Merkezi sinir sisteminde REM veya diğer adıyla D uykusunu idare eden mekanizmanın bozulması ile ortaya çıkan anormalliğe NARKOLEPSİ denir. Narkolepsi, aşırı uyuma arzusu, uyku felci, hipnogojik hallusinasyonlar ve katalepsi olarak 4 şekilde gelişir.

Uyku Felci; Hasta gündüz uyanık iken, birkaç saniye müddetle hiçbir kasını oynatamaz duruma gelir. Uyku felcinin sona ermesini müteakip hasta uyuma ihtiyacı duyar. Hipnogojik hallüsinasyon ise hasta uykuya dalmak üzere iken veya uykudan uyandığı zaman birkaç saniye müddetle tuhaf sesler ve görüntüler algılar. Bu zaman içinde dehşete kapılır ve çok korkar. Hallünasyonlar geçince şuuru yerine gelir, yanıldığını anlayıp normal akıl durumuna döner. “Katalepsi “ ise çoğu zaman çene ve baş kaslarında nadiren bütün vücut kaslarında kontrolün kaybolması halidir. Kaslarda aniden başlayan gevşeme, organların sarkarak anormal bir görünüş kazanmasına yol açar.

1. Alkol ve diğer bastırıcı ilaçlar.
2. Uyku-uyanıklık çizelgesinde bozulma.
3. Mastruasyon (aybaşı) ile gelen aşırı uyku.
4. Huzursuz bacak sendromu ve uyku apneleri.

Aşırı uyku bozukluklarının hemen hepsi, on ile yirmi bir yaşları arasında ortaya çıkmakta; kırk yaşına doğru da kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Kırk yaşından sonra devam eden aşırı uyku bozuklukları bir rahatsızlık işareti sayıldığından dikkatle incelenmesi gerekmektedir.

Gece vardiyalarında çalışanlar, gece ders çalışmayı alışkanlık haline getiren öğrenciler, akşamları alkol ve uyuşturucu alanlar, gece eğlencelerine düşkün olanlar, cinsel arzularını kontrol altında tutmasını bilemeyenler aşırı uyku bozukluğu çeken hastaların büyük ekseriyetini oluşturmaktadır.
 
Noroloji ve KBB bölümüne başvurabilirsiniz. Rutin tetkikleriniz kan sayımı, crp, sedimantasyon, glikoz, alt, ast, ÜRE, KRATİNİN, TSH, Serbest T4, B12, yapılmalıdır. Anamneziniz(sorgulama) ayrıntılı alınarak şikayetinize neden olabilecek sebep bulunmaya çalışılır. KBB bölümünde de uyku apnesi yapabilecek sebep var mı muayenede değerlendirilir.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri