Annemin Sırtı, Boynu, Omuzları, Kolları, Parmakları Uyuşuyor. Tahliller Normal Çıktı. Ne Yapmalıyız?

Annemin; sırtı, boynu, omuzları, kolları parmaklarına kadar uyuşuyor.

Fizik Tedavi bölümüne gittik, tahlil sonuçları; Romatoid Faktör: 7.31, Sedimantasyon: 26, Sensitif CRP: 6.2, MO#: 0.45, HGB: 13.5, EO#: 0.13, LY: %32.6, HCT: 43.4, RBC: 4.92, MCV: 88.2, Trigliserid: 162, LDL Kolesterol: 131.60, Kreatinin: 0.73, Kolesterol: 222, HDL Kolesterol: 58, Glukoz: 130, AST/GOT: 18, ALT/GPT: 17 çıktı.

Sonuç nedir? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Bu testlerin yapılmasının nedeni, ağrılarının Romatolojik bir hastalıkla ilişkili olup olmadığına bakılmasıdır. Annenizin bu tetkiklerinde herhangi bir bozukluk yok.  Bu şikayetler muhtemelen Boyun Fıtığı veya Fibromiyalji nedeniyle olabilir. Fizik tedavi doktorunun yapacağı muayene ve gerekirse MR görüntüleme yöntemi ile tanınız konulabilir.

Fibromiyoloji Kulunç, Depresyon ve Stresle İlişkisi Olan Bir Durumdur.

Vücudunuzda böyle ağrı yapacak nedenlerin başında Fibromiyalji gelir. Fibromiyalji özellikle omuz üst kısmı, sırtta, belde, bacaklarda belli noktalarda (tetik noktası) ağrıya neden olan sanki sırtınız tutulmuş hissi veren (kulunç denilen durum) ve depresyon ve stresle ilişkisi olan bir durumdur. Ayrıca uyku bozukluklarında da bu yakınmalar görülebilir. Fizik tedavi doktoruna başvurmanız ve yapacağı muayene ve tetkikler (kan ve görüntüleme yöntemleri) ile öncelikle tanınızın konulması ve daha sonra tedavinize başlanması uygun olacaktır. Egzersiz, uykunuzun düzenlenmesi, analjezik tedaviler yanında Nöroterapi uygulanabilir. Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri