Annem Parkinson Hastası ve Grip Geçirdikten Sonra Sıkıntı Yaşamaya Başladı. Ne Önerirsiniz?

Merhaba, annem yaklaşık 6 yıldır Parkinson hastası. Fazla sıkıntısı yoktu. Şimdi grip geçirdi, çok sıkıntı yaşamaya başladı. Ne yapmamızı önerirsiniz?

Dr. Buket Cankara

Merhabalar,

İlk kez İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır. Bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin beyine gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarır. Böylece vücut dengesi sağlanmış olur. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında dopamin salgılanamaz. İşte azalmış dopamin sonucu vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa parkinson hastalığı denilmektedir.

Parkinson hastalığının tedavisinin amacı hastayı aktif, bağımsız, kendi başına işini yapabilen hale gelmesini sağlamaktır. Yapılan tedavi sonucu hastanın her şeyi düzelecek diye bir şey yoktur. Zaten parkinson hastalığında kullanılan sınırlı sayıda ilaç çeşidi vardır. Bu ilaçlar ya eksik dopamini sağlar, ya onun gibi etki yapar ya da dopaminin parçalanmasını engelleyerek kullanımını arttırır.

Sizin annenizin grip olduğu zaman parkinson hastalığına dair şikayetlerinin artmış olması muhtemelen beyninin dopamin ihtiyacının geçiriyor olduğu grip yüzünden artmış olmasına bağlıdır. Bu durumda takibinde olduğunuz nörolog ile görüşmenizde fayda var.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri