Annem Akromegali, Kronik Bronşit, Tansiyon Ve Şeker Hastası. Burun Kanamasının Sebebi Nedir?

Merhaba, annem akromegali, kronik bronşit, tansiyon ve şeker hastası. Akromegali ile ilgili ayda bir iğne vuruluyor, diğer hastalıklarla ilgili ilaçlarını kullanıyor. İki gün önce beynimde davullar çalıyor, içim sıkılıyor dedi. Doktor, akciğerde iltihap var ve bronşit sıkıştırıyor dedi. İlaç tedavisi uyguluyoruz. Bu sabah burnunu silerken bir mendil kan gelmiş. Neden kaynaklanmış olabilir?

Uzm.Dr. Orhan Coşkun

Burun kanaması kan basıncı yüksekliğinden kaynaklanabileceği gibi tek neden o değildir. Kanda pıhtılaşma mekanizmalarındaki bozukluk veya damarlarda hasar olması durumunda da kanama olabilir. Özellikle aspirin gibi ilaç kullanımı varsa pıhtılaşma mekanizmasındaki bozukluklardan kaynaklanan kanamalar olabilir.

Bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız ve yapılacak kan tetkikleri ve muayenenize göre problemin kaynağının tespit edilmesi ve ona göre tedavi edilmesi gerekir. Kan basıncında yükseklik varsa o yönde de tedavinizin düzenlenmesi gerekir. Tetkiklerinizde pıhtılaşma sistemi ile ilgili bozukluk saptanması durumunda daha ayrıntılı tetkikler yapılabilir.

Geçmiş olsun.

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri