5 Yaşındaki Oğlum İştahsız ve Sürekli Boğaz Enfeksiyonu Var, Ne Yapmamız Gerekiyor?

5 yaşında oğlum var. Doğduğundan bugüne kadar iştahsız çok zayıf 15kg. Sürekli boğaz enfeksiyonu var. Bademcikleri çok büyük ve kızarık ayrıca ağzında koku var. İnanın 3 yaşına kadar sürekli ayda antibiyotik kullandık şu anda hala öyle. Yalnız ateş hiç olmuyor, ateşi olmadığı için antibiyotik vermek istemiyorum ve geceleri çok hırlıyor. Biz 3 yaşında geniz eti var dediler. Geniz etini aldırdık iştahsızlığını ona bağladılar ama maalesef şikayetlerimiz sürüyor. Gece ağzı açık uyuyor ve sabah ağzı kuru olarak kalkıyor. Lütfen bana yol gösterin ne yapmamız gerekiyor?. Teşekkürler.

Uzm.Dr. Faruk Akçay

Çocuğunuzun sıkboğaz enfeksiyonu geçirmesi, geniz etinin büyüyüp alınması gerekliliği, bademciklerin normalden büyük olması (sık enfeksiyon nedeni ile) alerjik bünyesinden kaynaklanıyor olabilir. Alerjik bünyeli çocuklar sık Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir, geniz eti ve bademcikleri büyür; üst solunum yollarındaki tıkanıklığa bağlı horlama, ağzı açık uyuma, ağız kokusu, iştahsızlık şikayetlerine neden olabilir. Çocuğunuzun geniz eti alerjik bünyeden dolayı tekrar büyümüş olabilir.

Burada 2 kritik durum süz konusu. 1.' i çocuğunuzun alerjik bünyesinin önlenmesi, baskılanması, alerjisi olan durumlardan korunulması / 2.'i KBB (Kulak Burun Boğaz) muayenesi ile burun eti, burun kemiği eğriliği, burunda polip, geniz eti, bademciklerin durumunun değerlendirilmesi ve gerekli ise cerrahi müdahale planlanır.

Çocuğunuza kan sayımı, demir, total demir bağlama kapasitesi, total IgE, IgA, IgG, IgM, IgD, cilt prikt test (alerjik cilt testi) yapılması uygun olur.

Çocuğunuza alerjiyi önleyici ilaçlar (nazal steroit, antihistaminik, lökotrien reseptör blokeri) ve eğer anemisi varsa multivitamin, demir ilacı, mineral (çinko şrp) verilebilinir.

KBB (Kulak burun Boğaz) muayenesi ile kulak zarlarının durumu, geniz eti, bademcikler, burun eti ve kemiği değerlendirilir.

Geçmiş olsun...

İlgili Soru Kategorileri

Sağlık Soruları Kategorileri