Nestlè, Yaşam Kalitesini İyileştirmeyi Hedefliyor

Nestlé sağlıklı nesiller için, anne beslenmesi ve epigenetik araştırmalarını hızlandırıyor


Nestlé bilim insanları, anne adaylarının beslenme alışkanlıkları ve içinde bulundukları çevresel faktörlerin, çocuklarının genetik yapıları ile sağlıklarını ne yönde etkileyebileceğini ortaya koyan epigenetik* alanındaki çalışmalarını hızlandırdı. 2011 yılından bu yana EpiGen Konsorsiyum'u ile işbirliği yapan Nestlè, anne adayları ve bebeklerin sağlığına pozitif katkı sağladığı kanıtlanmış yeni ürünler geliştirebilecek.

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé; Southampton, Auckland ve Singapur'daki enstitülerde bulunan araştırmacılarının yer aldığı uluslararası birliklerin oluşturduğu EpiGen Konsorsiyumu ile 6 yıllık araştırma ortaklığı için 22 milyon İsviçre Frangı katkıda bulunacağını açıkladı. Müşterek finanse edilecek bu kamu-özel sektör ortaklığı, kendi alanındaki en büyük örneklerden biri olacak.

2011 yılından bu yana EpiGen Konsorsiyum'u ile işbirliği yapan Nestlé, anne adaylarının beslenme ve yaşam tarzlarının bebeklerin gen aktivitesini ve epigenetik değişikliklerin çocuklarının gelecekteki sağlıklı büyüme ve gelişimini nasıl etkilediğini araştırıyor.


Nestlè, yaşam kalitesini iyileştirmeyi hedefliyor

Nestlé Baş Teknoloji Sorumlusu Stefan Catsicas sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlayacak bu gelişme ile ilgili şunları söyledi: "Bu Nestlé için önemli bir işbirliği, zira yaşamın başlangıcından itibaren beslenme ve genetiğin etkisini anlamamıza ve bu önemli alanda bilgilerimizi arttırmamıza yardımcı olacak. Böylesi önemli ve heyecan verici bir alanda bu kadar modern bir araştırmaya katılmamız, sağlık ve iyi yaşam şirketi olarak annelerin ve çocuklarının sağlığına olumlu katkıda bulunduğu kanıtlanmış ürünler geliştirmemizi sağlayacak".

EpiGen Konsorsiyumu ile yapılan bu işbirliği ile insanların beslenme kalitesinin artırılmasının yanı sıra Güneydoğu Asya bölgesindeki gebeliklerin yaklaşık %20'sini etkileyen ve artma trendinde olan "gestasyonel diyabet" gibi hastalıkların risk faktörlerinin azaltılması hedefleniyor.

Nestlé Nutrition CEO'su Heiko Schipper ise; "Bilim dünyası, bebekler doğduktan sonraki ilk 1000 gün boyunca aldıkları gıdaların onların sağlıkları ve yaşam kaliteleri üzerinde uzun süreli bir etki yarattığını göstermektedir. Dolayısıyla Nestlé olarak biz bu benzersiz bilgiyi, daha sağlıklı bir nesil yetiştirmek için kullanıyoruz".


Gelecek nesiller için atılmış büyük bir adım

EpiGen'in üye enstitüleri ve baş araştırmacıları ise Nestlé ile iş birliğinin derinleşmesinden çok memnun olduklarını belirttiler. EpiGen Bilim Yönetim Grubu Başkanı, Southampton Üniversitesi'nden Keith Godfrey şöyle konuştu: "Nestlé bilim insanları ile yaptığımız bu güçlü birliktelik, gelecek nesillerin sağlığına olumlu katkıda bulunmamızı sağlayacak. Konsorsiyumun kuvvetli yönlerinden biri de, birbirinden çok farklı üç popülasyondaki anneleri ve bebekleri araştırabilmemiz ve böylece genetik arka plan ile beslenmenin anne ve bebek özelindeki hastalık yüküne etkileri arasındaki ilişkiyi daha iyi derecede anlayabilmemizdir".

Beslenme alışkanlıklarının epigenetik etkileri üzerine daha kapsamlı bilgi ediniliyor

EpiGen Konsorsiyumu'nun bilim insanları 2006 yılından bu yana, anne ve bebek beslenmesi alanlarında önemli araştırmalara ve keşiflere imza attılar. Örneğin; bebek bekleyen kadınlarda beslenme etkilerini araştıran konsorsiyum ekibi, düşük karbonhidratlı yemek rejiminin, bebeklerin DNA'larının bir bölümünde kimyasal değişiklikler ile ilgili olduğunu ve bu değişikliklerin bebeklerin çocukluklarında aşırı kilo veya obezite riskini arttıracağına işaret edebileceğini ortaya koydu. (Godfrey KM ve ark., Diabetes 60:1528–1534, 2011).

İlgili Sağlık Konuları