Mucize Besinler; Cildin Dostu Havuç, Gözün Mucizesi Ispanak!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez beslenmede mucize dengeler sağlayan besinleri anlatıyor.

Kan Şekerini En İyi dengeleyen: Ahududu

Ahududu içerdiği antosiyanin sayesinde insülin salınımını arttırarak, kan şekerinin düşmesine yardımcı olur ve diyabeti olan bireylerde kullanılabilecek çok güçlü bir savunucudur. Ahududunu pastalarınıza, salatalarınıza ve ara öğünlerde taze ev yapımı yoğurda karıştırarak yemeniz tatlı ihtiyacınızı azaltacak ve kan şekeri düzeninizin de bozulmasına engel olacaktır.

Cildi En İyi Koruyan: Havuç

Ulusal kanser Enstitüsü araştırmacıları tarafından karotenoidden (havuçta doğal olarak bulunan pigment) zengin beslenen bireylerin düşük karotenoid alanlara göre cilt kanserine yakalanma riskinin 6 kez daha az olduğu bulunmuştur. Havuç ülkemizde her mevsim bulunan taze bir sebzedir. Dünde ½ adet mutlaka yemeli ve ya ½ su bardağı havuç suyu tüketilmelidir.

Kalbi En İyi Koruyan: Somon

Kalp için sağlıklı yağlardan oluşan diyette, somon, zeytinyağı gibi besinler HDL (iyi huylu kolesterol) düzeyini yükseltirler. Somon kalp hastalıkları açısından önemli olan yüksek miktarda omega-3 içermektedir. Birçok besin ceviz, keten tohumu vs. de omega 3 içerir ancak hayvansal kaynaklı omega 3 kaynağı kalp sağlığının korunmasında diğer kaynaklara göre daha etkindir. Haftada en az 3 kere 1 avuç içi kadar somonu ızgara veya fırınlanmış olarak masalarımızdan eksik etmeyelim.

En İyi Meme Kanseri Savaşçıları: Tam Taneli Tahıllar

Yapılan çalışmalara göre, günde en az 30 gram posa tüketen bireylerde meme kanserine yakalanma riski yarı yarıya azalmaktadır. Tam taneli tahıllar beslenmemizde iyi bir posa kaynağıdır. Ülkemizde tam taneli kavramı çok iyi algılanamamıştır. Tam taneli demek kepekli ürün demek değildir. Tam taneli demek kepeği alınmamış taneli tahıl ürünleri demektir. Buğday tanesi, kepekli pirinç tanesi, bulgur, tam buğday unundan yapılmış makarna, erişte demektir.

Çorbalarınıza az miktarda erişte, yemeklerinizin yanına bulgur pilavı ve salatalara düdüklüde haşlanmış buğday taneleri eklemeniz yeterli diyet lifi almanıza etken olacaktır.

Kemikleri En İyi Koruyan: Karides

Karides B12 vitamininden zengindir, kemik yoğunluğunu arttırmaya destek olup, yeni hücrelerin oluşumu için gereklidir. Aynı zamanda kemiğin güçlenmesi için gerekli olan, besinle alınabilen D vitamininin kaynağıdır. Görüldüğü gibi yüksek kolesterol içerir diyerek korktuğumuz ve yeterince beslenmemizde bulunduramadığımız karides, süt kaynaklarını iyi tüketemeyenler için bir süper kaynak. Karides genelde yüksek gelirli ailelerin sofralarında bulunabilir kaygısı da bizi bu önemli protein kaynağından uzaklaştırmıştır. Haftada 2 kere domates, taze yeşil biber ve kuru soğan ile sote edilmiş karidesler kemik sağlığınızın korunmasında da etken.

En İyi Görme Fonksiyonu Sağlayan: Ispanak

Ulusal Sağlık Enstitüsü koyu yeşil yapraklılarda bulunan luteini daha fazla alan bireylerin gözlerinde %43 oranında daha az maküler dejenerasyon gözlendiğini bildirmektedir. Bu nedenle ıspanak ve marul yüksek oranda içerdiği lutein sayesinde körlüğe neden olabilecek sorunların gerilemesinde önemli bir yere sahip iki besin. Salatalara konulan 100 g ıspanak ve marul görme fonksiyonunuzda sizi koruyacaktır.

En Canlı Saçlar İçin: Sığır Eti

Ette bulunan demir, dökülen saçların yerine yenilerinin oluşumunda etkilidir. Sığır eti aynı zamanda çinkodan zengin olması ile saç kaybına karşı koruyucu özellik göstermektedir. Her gün 1 avuç içi kadar yağsız sığır-dana eti yenmelidir.

İlgili Sağlık Konuları