Prof.Dr. İnci Yıldız

Branş:Onkoloji
Web Site:memorial.com.tr
Ofis Adı:Memorial Şişli Hastanesi
Ofis Telefon:0(212) 314 66 66
Ofis Adresi:Kaptan Paşa Mh, Halit Ziya Türkkan Sok Famas Plaza No:19 D:C, 34385 Şişli/İstanbul

Hakkında Yapılan Yorumlar

Adınız:
Yorumunuz:

Prof.Dr. İnci Yıldız Hakkında

Dr. İnci (Öztürk) Yıldız, Balıkesir’de doğdu. İlkokulu İstanbul Mimar Sinan İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi İstanbul Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1975 yılında mezun oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dalında 11.10.1979 tarihinde uzman oldu. Bu fakültedeki asistanlığı döneminde, fakültenin izniyle 1 Ekim-31 Aralık 1977 tarihleri arasında 3 ay süre ile Hamburg Üniversitesi Eppendorf Çocuk Kliniği Hematoloji - Onkoloji Araştırma Laboratuarı’nda çalıştı; tümör immünolojisi ve antilösemik serum yapımı konularında gözlemlerde bulundu. “Lösemilerde periferik kan ve dokuda membran fenotiplerinin belirlenmesi” konulu çalışması 1980 yılı Tümay Armağını’nı kazandı.

Prof. Dr. İnci Yıldız, 1979-1980 öğretim yılını Fransa’da Paris Saint Louis Hastanesi’nde hematoloji dalında ve Institut Gustave-Roussy’de onkoloji dalında çalışarak geçirdi. Bu arada Paris VII. Üniversitesi’nde hematoloji uzmanlık dalında devlet diploması aldı. Bu diploma Türkiye’de üniversitelerarası kurulca değerlendirilerek doktora eşdeğerinde bulundu.
Dr. İnci Yıldız, l984’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda üniversite doçenti ve 1990 da profesör oldu.

Prof. Dr. Yıldız, 1992 yılı mart-ağustos tarihleri arasında ABD Houston kentinde M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde 6 ay süre ile pediatrik onkoloji alanında gözlemlerde bulundu. Bu dönem içinde aynı merkezin patoloji- flow cytometry laboratuarında Türkiye’den götürdüğü kendi tümör materyeli ve MD Anderson Cancer center tümör materyali üzerinde Wilms tümöründe DNA ploidi araştırması yaptı. Yurda dönüşünde aynı yöntem ile çalışmalarını çeşitli tümörlerde Cerrahpaşa Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Laboratuvarı’nda sürdürdü. 2004 tarihinde Onkoloji Yan Dal Uzmanlık Diploması aldı.

Prof. Dr. İnci Yıldız; Türk Pediatri Kurumu, Milli Türk Pediatri Cemiyeti, Türk Tabipler Birliği, Türk Kemoterapi Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Türk Onkoloji Derneği, İmmmünoloji Derneği, Hasta Çocukları Koruma Derneği, Thalassemi Dayanışma Derneği ve Uluslararası Pediatrik Onkoloji Topluluğu (SIOP) üyesidir.

KAÇUV-Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın kurucusu ve başkanıdır. GETAM bilim danışma kurulunda, Türk Onkoloji Dergisi, “Klinik Gelişim” dergilerinin bilim danışma kurulunda bulunan Prof. Dr. İnci Yıldız, halen, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı olup evli ve 1 çocuk sahibidir.

Dr. İnci (Öztürk) Yıldız’ın biri çeviri, dördü ortak yazım olmak üzere 12 kitapta bölümleri; 60’i yabancı dilde olmak üzere toplam 350 yayını bulunmaktadır. Son olarak satış geliri KAÇUV’a bırakılan “Çocuk Kanseri” başlıklı bir kitap yazmıştır.
 

Diğer Doktorlar