Prof.Dr. Barış Diren

Branş:Nöroradyoloji
Web Site:www.barisdiren.webs.com
Ofis Adı:Medicana International Ankara
Ofis Telefon:0(312) 292 92 92
Ofis Adresi:Söğütözü Mahallesi, Söğütözü Cad Eskişehir Yolu Üzeri No:6, 06510 Çankaya/Ankara

Hakkında Yapılan Yorumlar

Adınız:
Yorumunuz:

Prof.Dr. Barış Diren Hakkında

Prof.Dr. Barış Diren, Nöroradyoloji branşında Ankara ilimizde hastalarına hizmet vermektedir. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.

1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da yaptıktan sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde yüksek öğrenimine başladı. 1981 yılında Tıp Doktoru ünvanını aldıktan sonra aynı Üniversitenin Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında uzmanlık eğitimine başladı. 1986 yılında Radyoloji Uzmanı oldu ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine Radyoloji Anabilim Dalı kurucu öğretim üyesi olarak atandı. 1988 yılında Radyoloji Doçenti ünvanını aldı. 1989 yılında ülkemizdeki ilk Manyetik Rezonans Görüntüleme sistemini kurmak üzere İzmir Dokuz Eylül Üniversitesine naklen atandı. Yine bu görevi sırasında 1992 yılında askerlik hizmetinde Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisinde ülkemizin ilk yüksek alan güçlü Manyetik Rezonans sistemini kurdu. 1993 yılında Üniversite öğretim üyeliğinden ayrılan Dr. Diren, Ankara Sevgi Hastanesi kurucuları arasında yer aldı ve 3 yıl süre bu merkezin başhekimliğini yürüttü. 1996 yılında Türkiye’nin ilk Gün Hastanesi olan Medart’ı kurdu. 2000 yılında İstanbul Memorial Hastanesi projesini yaptı ve 2 yıl süre ile bu hastanenin başhekimliğini yürüttü. 2002 yılında İstanbul Dr. Siyami Ersek GKDC Hastanesi’ni Sağlık Bakanlığı adına projelendirerek yeni hizmet bloklarının hizmete alınması çalışmalarını yaptı. Yine 2002 yılında Ankara Mesa Hastanesi projesini yaparak hizmete alınma çalışmalarını tamamladı. 2003 yılında tekrar akademik yaşama dönme kararını alan Dr. Diren, kendisi için her zaman özel bir yeri olduğunu vurguladığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı’nda Profesör öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Bu sürede Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Rektör yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2008 yılında emekli oldu. Takiben Medicana International Ankara Hastanesinde göreve başlayan Dr. Diren halen burada Radyoloji Bölüm Başkanlığı ve hastane Medikal Direktörü olarak çalışmaktadır. Dr. Diren evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Dr. Diren ulusal sağlık politikalarının gelişim süreçlerinde aktif görevler üstlenmiştir. Türkiye’de Sağlık Hizmet Kurumlarında ilk ISO 9000 kalite belgelendirilmesi onun sayesinde yapılmış ve Başhekimliğini yürüttüğü Sevgi Hastanesi ülkenin ilk Sağlık Hizmeti Kalite Belgesine sahip Hastanesi olma ünvanını almıştır. Yine ülkemizde ilk uluslar arası akreditayon belgesini alan  hastane onun başhekimliğini yürüttüğü İstanbul Memorial Hastanesi olmuştur. Türkiye’de hastanelerde Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları ve ilk tam otomasyon ile hastane bilgi yönetim sistemi uygulamaları Dr. Diren tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Diğer Doktorlar