Diyetisyen Taylan Kümeli

Branş:Beslenme ve Diyetetik
Ofis Adı:TK Taylight Beslenme ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti.
Ofis Telefon:0(212) 291 75 15
Ofis Adresi:Akkavak Sokak Halil Bey Apt. No 31 Daire 30 Kat 3 Nişantaşı / İstanbul [Tatbak Lokantası Karşısı]

Hakkında Yapılan Yorumlar

Adınız:
Yorumunuz:

Diyetisyen Taylan Kümeli Hakkında

Taylan Kumeli 14.12.1962 yılında Ankara'da doğdu. İlkokuldan itibaren geleceğe yönelik meslek seçimiyle ilgili soru soranlara "Bilim Kadını" yanıtı veren Kümeli bu isteğini insanın vazgeçilmez dürtüsü beslenme üstüne yoğunlaştırarak Ö.S.S. koşullarına rağmen istediği bölüme girerek 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden derece ile mezun oldu. 86-88 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde "Gıda Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığına Etkileri Üzerine" konulu teziyle yüksek lisans programını tamamladı.

20 yılı aşkın bir süredir hastahanelerde, catering kuruluşlarında, çeşitli gıda firmalarında, tedavi edici, bilgilendirici ve kurumsal diyetisyen olarak çalıştı. Çalışma hayatı boyunca sağlıklı beslenme söylemine farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan Kümeli, 1999 yılında açtığı Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde bireysel özelliklerin ön plana alındığı ve Sentez Diyeti adı altında isimlendirdiği yöntemini geliştirdi.

Mesleğine başladığı ilk günden bu güne binlerce kişiye sağlıklı beslenme konusunda danışmanlık yapan Kümeli"bilgi paylaştıkca çoğalır" felsefesi ile kendi bünyesinde yer alan diyetisyenlerle yeni geliştirdiği Sentez diyetini paylaşarak ekip çalışması sisteminin beslenme konusunda nasıl olabileceği konusunda bir ilki daha gerçekleştirdi...

Klinik çalışmalarında, Zayıflatma, Diabet, Kalp Damar Hastalıkları, Kanser, Sindirim Sistemi hastalıkları, Bebek, Çocuk, Erişkin, Hamile, Emzikli, Menopozlu, P.O.S. beslenmesinde yaptığı beslenme danışmanlığı ile son derece başarılı sonuçlar ve ödüllere layık görüldü.

Uluslararası birçok platformda "beslenme " ile ilgili konferanslarda görev aldı. ADA, ICDA, EFAD, Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türkiye Diabet Derneği üyesidir. Beslenme Danışmanlığının gülümseyen yüzü olan Kümeli, NTV, TV8, ATV, Türkmax gibi kanallarda muhtelif zamanlarda süreli yayınlar yaptı. Yazılı basında günlük, haftalık ve aylık dergilerde düzenli yazılar yazdı ve yazmaya devam etmekte. Bu arada 4 adet kitabı bulunan Kümeli yeni kitabını önümüzdeki günlerde basıma sunacaktır.

2009 yılının Ocak ayından itibaren özgün çalışma yöntemiyle yetiştirdiği ve yöntemini paylaşmaktan mutluluk duyduğu diyetisyenleri ile vedalaşan Kümeli, TK1962 adını verdiği ve Türkiye ve dünyada bir ilk olacak yöntemi hayata geçirecektir.

"Beslenme doğduğumuz andan itibaren vazgeçilmezimizdir ama aynı zamanda bizim tamamlayıcımız, şekillendiricimiz, aklımız, ışıltımız ve yaşama tutunma biçimimizdir" diyen Kümeli, keşfetmeye ve ilk olmanın zorluğuna karşı özgünlüğüne devam etmeyi ilke olarak benimsemiştir.

Diğer Doktorlar